Díky omezení znečištění z uhelných elektráren zaplatí Američané za elektřinu o 27 miliard dolarů méně

Právě teď byly zveřejněny hlavní črty ambiciózního plánu prezidenta Obamy.

Americké uhelné elektrárny budou muset do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 30 procent (oproti roku 2005). To povede k dalšímu zavírání starých, špinavých zdrojů, poklesu plýtvání uhlím i rozvoji inovací. Hlavní bod přelomového plánu prezidenta Obamy právě zveřejnil The Wall Street Journal. Celé znění zveřejní vládní Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) později dnes. [1]

Studie renomované poradenské společnosti ICF International zjistila, že odstavování starých a znečišťujících uhelných elektráren sníží roční účty amerických domácností o 13 miliard dolarů a firem dokonce o 14 miliard [2].

Stejná studie totiž zjistila, že limity pro uhelné elektrárny nastartují investice do energetické efektivity a obnovitelných zdrojů a vytvoří 274 tisíc pracovních míst po celé zemi. Obamův plán přinese ekonomické oživení tradičně průmyslovým oblastem USA.

V USA bylo od roku 2010 uzavřeno 165 nejplýtvavější uhelných elektráren. S každou zavřenou elektrárnou se v USA snižuje počet astmatických problémů, infarktů a předčasných úmrtí, které spalování uhlí způsobuje [3].

Také v Česku je potřeba zavřít staré uhelné elektrárny, které zbytečně plýtvají uhlím a vyrábí elektřinu jen na vývoz [4]. Tržby pár velkých energetických firem jako je Czech Coal Pavla Tykače nebo ČEZ by se snížily o cca 13 miliard a stát by přišel o stovky milionů až jednotky miliard na daních a dividendách ročně [5]. Ale nižší škody na zdraví a životním prostředí díky omezení spalování uhlí by o 20 miliard ročně [6] snížily náklady, které z daní a zdravotního pojištění platí firmy, zaměstnanci i živnostníci.

Česká vláda však – přes proklamované šetření fosilními palivy – stále nezajistila systém podpory malovýroby energie. Lidé tak stále musí dýchat špinavý vzduch a ze svýcho odvodů platit za škody způsobené uhelnými elektrárnami místo, aby si mohly vyrábět čistou energii.

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Díky odstavování starých a plýtvavých elektráren budou mít americké děti méně astmatických záchvatů, americká rodina zaplatí ročně o 120 dolarů méně za elektřinu a firmy ušetří celkem 14 miliard dolarů.“

„Česká vláda by se měla v USA inspirovat a začít se plýtvavých škodlivých elektráren zbavovat a naopak pomáhat rodinám a obcím, aby si mohly samy vyrábět čistou elektřinu fotovoltaickými panely na střechách, obecními větrnými elektrárnami nebo v bioplynových stanicích na odpad.“

„Nepochopitelné přežívání uhelných dinosaurů a stagnace inovací v Česku vyplývá z absence jasného směřování země směrem k snižování závislosti na uhlí i ropě a plynu. V tom se můžeme inspirovat pro změnu v Británii, která se už pět let řídí zákonem, který stanovil tempo snižování spotřeby fosilních paliv.“

Kontakty:
Jan Piňos, média a komunikace; telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] EPA Power-Plant Proposal Will Seek 30% Carbon Dioxide Emissions Cut by 2030
http://online.wsj.com/articles/epa-power-plant-proposal-will-seek-30-car...
[2] NRDC: New Carbon Pollution Standards Can Save Americans $37.4 billion on Electric Bills, Create 274,000 Jobs  http://www.nrdc.org/media/2014/140529.asp
[3] Sierra Club: How may dirty coal-burning plants have we retired http://content.sierraclub.org/coal/victories
[4] Česko – jako 5. největší světový exportér elektřiny – vyváží 17 TWh elektřiny ročně. Výroba elektráren Počerady, Mělník, Tisová, Hodonín, Dětmarovice a Chvaletice je dohromady 16 TWh.
[5] V případě ceny elektřiny na úrovni 30 EUR/MWh.
[6]  Měrné externí náklady výroby elektrické energie v uhelných parních elektrárnách v České republice, COŽP, UK Praha: http://cozpserver1n2.jinonice.cuni.cz/wp/12/01.pdf.

Šítky aktuality: