Firmy žádají poslance o zákon o zeleném teple

Sedmapadesát českých firem se na poslance obrátilo společným dopisem, který žádá, aby zavedli nový zákon o podpoře zeleného tepla. Legislativa podle nich rozhýbe výstavbu výtopen na biomasu, solárních kolektorů a podobných projektů – a vytvoří nové průmyslové odvětví i tisíce pracovních míst.
Chybějící zákonný rámec podle kritiků prozatím zbytečně brzdí odvětví. Ředitelé malých podniků podotýkají, že tři roky starý zákon účinně pomohl rozvoji obnovitelných zdrojů elektřiny. „Podobná legislativa, která by ustanovila koncepční podporu výrobě obnovitelného tepla, však zatím citelně chybí“, připomínají. „Na tento stav zbytečně doplácejí domácnosti, obce, venkov, zemědělci i čeští podnikatelé.“
Mezi signatáři dopisu jsou důležití čeští dodavatelé zelených technologií, například plzeňská společnost Intersekce, firma Tractant Fabri z Kolína nebo JH Solar z Plavska u Stráže nad Nežárkou.
Dubnová studie Hnutí DUHA a sdružení Calla spočetla, že z obnovitelných zdrojů v České republice rozumně vyrábět asi polovinu současné spotřeby tepla. Bylo by to více, než činí kompletní spotřeba dováženého zemního plynu na vytápění.
„Žádáme proto poslance a senátory, aby se zasadili o přijetí nového zákona o podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů“, píší firmy. „Příslušná ministerstva pak žádáme, aby připravila návrh zákona a přijala další opatření na podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů energie.“
Ekologické organizace navrhly nový zákon, který by měl spočívat v pevně a na dostatečně dlouhou dobu stanoveném příplatku ke každému gigajoulu vyrobeného tepla. Vztahoval by se na obecní či podnikové výtopny, kotelny pro bytové domy a podobné zdroje. Zároveň by podle sdružení Calla a Hnutí DUHA stát měl zřídit uživatelsky přátelský dotační program, který s nákupem solárních kolektorů, kotlů na biomasu nebo účinných tepelných čerpadel pomůže domácnostem v rodinným domcích. Rozpočet musí činit aspoň miliardu korun ročně.
Zákon by zajistil, aby koncem příštího desetiletí mohla mít solární kolektor, moderní kotel na biomasu nebo podobné zařízení každá patnáctá česká domácnost. Většina – 60 % – českých možností energie z obnovitelných zdrojů připadá na výrobu tepla.
Kompletní text výzvy poslancům a seznam signatářů: www.hnutiduha.cz/pics/zelene_teplo_firmy.pdf
Richard Horký, ředitel firmy TTS Třebíč, řekl:
„Dvě třetiny tepla z centrálního zásobování teplem v Třebíči pro skoro 8 500 domácností a další objekty bude v roce 2008 vyrobeno z biomasy, cena tepla patří mezi nejnižší v regionu. Nový zákon na podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů může přinést motivační koncepční podporu skutečně funkčních projektů, narozdíl od investičních dotací, které odchylku od výsledku – výroby tepla – řeší pouze sankcemi.“
TTS Třebíč provozuje jednu z největších českých výtopen na biomasu.
Karel Svoboda, zakladatel a spolumajitel společnosti Svoboda z Hradce Králové, řekl:
„Ročně vyrobíme přibližně stovku solárních kolektorů. Za šestnáct let naší existence jsme tak zhruba třem stovkám domácností pomohli vyrábět teplou vodu a přitápět si dům s nulovou cenou za palivo. Je to ale zoufale málo. Chtělo by to podporu, jaká je v Rakousku nebo Německu, kde stát pořízení solárních kolektorů dotuje až do výše poloviny pořizovacích nákladů. To, co u nás nabízí Státní fond životního prostředí, je naprosto nedostačující – po třech měsících jim dojdou peníze a pak zase rok nic.“
Firma Svoboda vyrábí solární kolektory.
Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:
„Zelené teplo je jedna velká nevyužitá příležitost. Nový zákon by doslova rozhýbal odvětví a pomohl na svět tisícům výtopen na biomasu, solárních kolektorů a podobných projektů. Srazí tak exhalace skleníkových plynů i dovoz zemního plynu.“
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
„Ve využití slunečního tepla na jednoho člověka jsme sotva na čtvrtině průměru Evropské unie a biomasy pro teplo využíváme sedmkrát méně než sousední Rakousko. Přitom existuje řada dobrých důvodů, proč podporovat rychlý nárůst počtu solárních systémů, kotlů i větších výtopen na biomasu případně bioplynu k vytápění. Chce to ale dlouhodobý systém.“