Irské volby vyhraje zákon o zelených inovacích

Všechny irské politické strany s šancí uspět a získat podíl ve vládě totiž podporují vznik zákona, který stanoví konkrétní tempo, podle kterého země v příštích desetiletích nastartuje čisté technologie a nová odvětví. Rozhýbe tak inovace, vytvoří nová pracovní místa a sníží závislost na dovozu paliv [1].
Irové plánují přijmout zákon, který určí závazné tempo snižování emisí skleníkových plynů na 40 let dopředu – rok po roce. Jeho přijetí se dá očekávat velmi brzy a to v případě vzniku jakékoliv vládní koalice. Kandidující strany se totiž na jeho podobě dohodly již před volbami. Podporují jej pravicová Fine Gael, labouristé, centristická Fianna Fáil i zelení.
Ve Velké Británii podobnou legislativu schválili již před třemi lety [2]. V Česku už koncept zákona, který navrhlo Hnutí DUHA, podporují vládní Věci veřejné a opoziční ČSSD.
Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva [3] prosazuje ve spolupráci s Ekologickým právním servisem návrh zákona, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně. Rozhýbe tak investice do zelených řešení jako je zateplování domů, čistá energie, rychlá a pohodlná veřejná doprava nebo třeba lepší recyklace odpadu.
Posílí tak ekonomiku, vzniknou desítky tisíc pracovních míst a zbavíme se závislosti na dovozu ropy či plynu a na uhelných dolech.
Zákon podle nezávislého průzkumu veřejného mínění podporuje 66 % obyvatel Česka. Na poslance a poslankyně se s žádostí o jeho přijetí zároveň obrátilo téměř 16 000 lidí a další přibývají každý den. Za zákon se postavila již také padesátka českých firem.
Jiří Koželouh z Hnutí DUHA řekl:
„Shoda pěti politických stran ukazuje, že Irové chtějí moderní čistou ekonomiku bez závislosti na drahé ropě či plynu. Díky tomu bude moct nový parlament přijmout chytrý zákon, který podobně jako ve Velké Británii rozhýbe zelená odvětví. Čeští poslanci by se také měli britským zákonem inspirovat, podobně jako Irové. Pomohou tak s rozvojem nových odvětví, srazí zbytečnou závislost na dovozu paliv a sníží český příspěvek ke globálnímu znečištění.“

Poznámky:
[1] Tisková zpráva Friends of the Earth o vyjádření podpory zákona od všech stran v Irsku: www.foe.ie/news/2011/02/17/all-party-commitment-on-passing-climate-law-is-welcome/
[2] Britský zákon Climate Change Act schválený v roce 2008:
www.decc.gov.uk/en/content/cms/legislation/cc_act_08/cc_act_08.aspx
[3] Bližší informace o navrhovaném českém zákoně a iniciativě Velká výzva: http://www.velkavyzva.cz/pics/Velka_vyzva_brozura.pdf