Jeden svět přináší Zelené výzvy do Brna

Ekologická témata budou i letos jedním z významných motivů renomovaného filmového festivalu Jeden svět, který v třiceti českých městech pořádá společnost Člověk v tísni. Na tematické sekci Zelené výzvy spolupracuje také Hnutí DUHA.

Sekce přinese řadu dokumentů o dopadech globálních změn klimatu na chudé lidi v rozvojových zemích, problémech s odpadem či automobilové dopravě ve městech [1].

Po vybraných představeních se debat v Brně zúčastní Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, nebo Nicholas Orsillo, odborný pracovník programu Zemědělství z téže ekologické organizace [2].

Globální změny podnebí nejvíce odnesou lidé v Africe, Indii a dalších chudých zemích. Proto Hnutí DUHA iniciativou Velká výzva prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. V Česku je zákon o snižování emisí skleníkových plynů připravován ve spolupráci s právními experty EPS.

Člověk v tísni, organizátor festivalu Jeden svět, se přidal k podpoře zákona. Kromě něj je iniciativa Velká výzva podporována dalšími českými ekologickými a humanitárními organizacemi (Adra, Charita ČR, Český svaz ochránců přírody, Zelený kruh, Greenpeace), ale také významnými osobnostmi v čele s Václavem Havlem. Podle průzkumu legislativu podporuje 66 % české veřejnosti. Více než 6 000 lidí již vyzvalo své poslance a poslankyně k přijetí takového zákona.

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Dokumenty Jednoho světa dobře ukazují, že pro chudé lidi v rozvojových zemích u odpadu, znečištění či ochrany přírody nejde o kvalitu života, nýbrž přímo o život. Česká republika patří mezi rekordmany ve znečištění skleníkovými plny, ale dopad nejvíce pocítí právě lidé z chudých zemí. Zákonem o snižování exhalací srazíme účty českým rodinám a snížíme naši závislost na dovozu plynu a ropy, ale současně uznáme naši globální odpovědnost.“

Kateřina Petrášová, organizátorka brněnského Jednoho světa, dodala:
„Ekologická témata si v posledních letech našla v nabídce dokumentů Jednoho světa své pevné místo. Propojenost ekologických témat a přesah důsledků lidských činnosti na krajinu a lidi v ní žijící je v některých oblastech světa alarmující. Věříme, že festival může přispět k větší informovanosti lidí a podpořit jejich zájem.“

Poznámky:

[1] Kompletní seznam filmů sekce Zelené výzvy >>
[2] Seznam besed s odborníky z Hnutí DUHA:24.3. 17:30 sál Břetislava Bakaly – film Vysněný odpad a debata s ředitelem Hnutí DUHA Petrem Machálkem.28.3. 19:30 klub Fléda – film Byl jednou jeden ostrov a debata s ředitelem Hnutí DUHA Petrem Machálkem.Česká republika produkuje 12 tun oxidu uhličitého na obyvatele. To je to řádově více než rozvojové země, které již dnes pociťují dopady změn klimatu. Měla by Česká republika přijmou řešení, která by rozhýbala moderní ekonomiku a snižování emisí?29.3. 17:30 sál Břetislava Bakaly – film Mizející ryby a debata s odborným pracovníkem programu Zemědělství Hnutí DUHA Nicholasem Orsillo.Co mají společného tuňáci mizející z Atlantiku, ustupující deštné pralesy, děti v brazilských slumech a masné výrobky v supermarketu? Nadměrná spotřeba vyspělých zemích zatěžuje rozvojové země i přírodu. Česká spotřeba kuřecího a vepřového masa možná díky nekonečným sojovým plantážím v Jižní Americe, které zásobují české velkochovy.