Kapitáni průmyslu chtějí k rekordním exhalacím přidat dalších 20 milionů tun

 
Ekologické organizace dnes označily za naprosto nezodpovědný požadavek Svazu průmyslu a dopravy, který chce povolit zvýšení už tak rekordních exhalací, jež způsobují globální změny podnebí, o dalších dvacet milionů tun.
 
Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku varovaly, že:
 
·         Česká republika už teď patří mezi nejhorší znečišťovatele v Evropské unii. V posledním srovnání zemí EU-25 se dokonce ocitla na prvním místě v exhalacích oxidu uhličitého na obyvatele (12,45 tuny na obyvatele v roce 2001).
 
·         Přestože účelem obchodování s emisemi je snížení znečištění, Libor Ambrozek chce povolit, aby odvětví zahrnutá do tohoto programu exhalace ještě zvýšila (z dosavadních 89 milionů tun ročně na 94 milionů tun).
 
·         Ze všech dvaceti zemí EU, které už zveřejnily své návrhy plánů pro obchodování s emisemi, chce Česká republika příslušným odvětvím povolit druhé nejvyšší znečištění na obyvatele.
 
Svaz průmyslu a dopravy dnes požadoval, aby ministerstvo životního prostředí rozdalo povolenky na 110 milionů tun oxidu uhličitého.
 
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Účelem obchodování s emisemi je přece snižování, nikoli zvyšování znečištění. Požadavky svazu průmyslu jsou totálně nezodpovědné. Špinavé české elektrárny, hutě, chemičky, cementárny a další továrny způsobují, že patříme mezi nejhorší znečišťovatele v Evropě. Přesto Ambrozkův plán umožňuje exhalace namísto snížení ještě o dalších skoro pět milionů tun zvýšit. Návrh průmyslových společností, aby přidal dalších dvacet milionů tun, je už prostě skandální.“
 
Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
„Svazu průmyslu a dopravy pořád poněkud uniká jeden důležitý fakt – z obchodování s emisemi má především profitovat globální podnebí. Snaha průmyslu za každou cenu na obchodování vydělat, naprosto popírá logiku tohoto nástroje. Požadovaných 110 milionů tun si nelze vysvětlit jinak, než jako žádost o tučnou státní dotaci.“