Obří bramborák z místních surovin lidem chutná

Dovoz potravin je mnohdy nesmyslný: Česká republika v roce 2007 dovezla 71 tisíc tun jablek a 51 tisíc tun jich vyvezla. Na český česnek v obchodech skoro nenarazíte. Přes 80% česneku se k nám dováží až z Číny – neuvěřitelných 21 tisíc kilometrů.

Místní jídlo nejen posílí lokální ekonomiku, ale také podstatně sníží exhalace skleníkových plynů, které produkují kamiony při přepravě potravin z místa na místo. Dnes usmažený bramborák je ze 40 kilogramů surovin, jež pocházejí od zemědělce hospodařícího poblíž Brna. Úspora emisí skleníkových plynů v porovnání s běžně prodávanými bramborami z Německa nebo česnekem z Číny, které nabízejí české supermarkety, je asi 50%.

Ovoce a zeleninu z blízkého okolí si může každý snadno opatřit prostřednictvím tzv. bioklubů. Úspěšně fungují v řadě evropských – včetně několika českých – měst. Sdružují se v nich rodiny či lidé, kteří chtějí odebírat biopotraviny přímo od nedalekých ekologických zemědělců. Vědí tak, čí zboží kupují, mohou svého farmáře osobně poznat a hlavně mají zaručený místní původ potravin. Zákazníci rovněž takto obejdou supermarkety, jež svoji nabídku často dovážejí z velké vzdálenosti a většinu vydělaných peněz si ponechávají. V bioklubu veškerou útratu dostane přímo zemědělec.

Podpora místního zemědělství je jedna z oblastí, které se věnuje Hnutí DUHA v rámci iniciativy Velká výzva. Jejím cílem je přijetí nového zákona, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako jsou lokální potraviny, zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava nebo snadná recyklace.

Jan Kotěra z Hnutí DUHA řekl:
„Při dovozu každé tuny čínského česneku mdlé chuti vzniká až 316 kg exhalací plynů, které zbytečně zatěžují životní prostředí. Kamiony navíc obtěžují lidi okolo silnic. Nákup zeleniny a ovoce od místních zemědělců nejen šetří přírodu, ale také podporuje lokální ekonomiku. A chutnají daleko lépe. Dnešní akce ukázala nejen Brňanům, že čerstvé a chutné jídlo, které neprocestovalo půl zeměkoule, mohou jednoduše sehnat i ve svém městě. Stačí se domluvit s přáteli a známými, založit si bioklub a odebírat jídlo od místního farmáře. A jako bonus se můžete podívat, kde a jak vaše jídlo roste.“