Odpady: Eurostat nemá v číslech chyby. Má úplně špatná čísla

Dnes publikovaná čísla Eurostatu, podle kterých Česká republika vytváří nejméně komunálního odpadu v EU, jsou v úplném rozporu se statistikami. Poukázalo na to Hnutí DUHA.
Ekologická organizace poukázala na dramatický rozpor mezi údaji Eurostatu a čísly, které pravidelně reportují domácí výkazy:
Česká republika v roce 2007 nevytvořila 294 kilogramů komunálního odpadu na obyvatele, nýbrž asi 420 kg [1]. Kolem 400 kg se produkce komunálních odpadů pohybuje už řadu let. Česká republika recykluje asi 20 % komunálního odpadu – nikoli 2 %, jak uvádí Eurostat.Německo a Rakousko recyklují a kompostují více než 50 % odpadu. Nizozemsko překračuje 60 % a belgické Vlámsko dokonce 72 % komunálního odpadu. Slovenské městečko Palárikovo dosahuje kompostování a recyklace 75 %. Příčinou slabé – ačkoli lepší, než uvádí Eurostat – české recyklace je, že popelnice stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to průměrná domácnost má přes 100 metrů daleko. Odpady z kuchyní a zahrad, které tvoří nejtěžší část komunálních odpadů, lze u nás třídit jen v několika městech a obcích.
Hnutí DUHA prosazuje reformu zákona o odpadech, která rodinám usnadní třídění odpadu a rozhýbe domácí recyklační průmysl.
Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:
„Netuším, kdo Eurostatu chybná čísla poslal. S českými statistikami nemají vůbec nic společného. Recyklace je u nás asi desetkrát větší a produkce odpadu skoro dvojnásobná ve srovnání s tím, co má Eurostat ve své tabulce. Jediné, v čem se trefili, je velmi nízké kompostování. V něm opravdu patříme mezi nejhorší státy EU. Ve většině českých měst a obcí vůbec nejde třídit kuchyňské a zahradní odpady, takže jich takto využíváme pouze 0,6 procenta.“
Poznámky
[1] Zpráva o životním prostředí České republiky v roce 2007, MŽP 2008, strana 223