Poloviční ceny kotlů na biomasu, solárních kolektorů či kompostérů

Ekologické organizace otevřely vlastní supermarket, nabízejí zázračné slevy i nová pracovní místa

Vlastní virtuální Energy supermarket www.energy-super-market.com otevřely ekologické organizace Hnutí DUHA a CEE Bankwatch Network. Pod názvem „Lokální biomaso“ od firmy Kotlík a Peletka v něm nabízejí kotel na biomasu s neuvěřitelnou poloviční slevou: místo 73 000 korun zaplatíte jen 36 500. U výrobku „Kompost – vůně domova“ je sleva ještě větší, plných 85%. Největší propad zaznamenala „Dešťovka neperlivá“ – místo platby 1700 korun na osobu ročně bude splachování na WC zdarma. Zázračný supermarket také nabízí v balení „Happy worker“ tři krizi odolné dělníky místo jednoho.

Legrace, falešná reklama či fikce? Nic z toho. To vše je reálné, pokud bude ČR investovat deset miliard ročně z nových evropských fondů na kvalitní energetické renovace budov, nákup solárních panelů k ohřevu vody nebo kotle na biomasu. Další peníze by měl stát místo podpory drahých spaloven nasměrovat do opatření, která usnadní občanům důkladně třídit odpad – například k nákupu kompostérů či podpory úspěšného pytlového sběru. To dohromady vytvoří desítky tisíc nových lokálních pracovních míst. 

CEE Bankwatch a Hnutí DUHA spouštějí v energetickém supermarketu online dopisy adresované ministryni Jourové a ministrům Babišovi a Brabcovi. Lidé je mohou během několika sekund požádat, aby jim pomohli v Bruselu získat slevu na tato prospěšná opatření, která pomohou snížit znečištění i účty, jež domácnosti i obce platí za energie.

Ekologické organizace tak nové vládě připomínají závazky z koaliční dohody k podpoře masivního programu zateplování, obnovitelných zdrojů vlastních České republice a separaci odpadů. Vláda by měla tato opatření prosadit do nových operačních programů a určit na ně část z 500 miliard korun, které bude mít ČR možnost vyčerpat v letech 2014 až 2020. Na domluvu pravidel pro jejich rozdělování zbývá vládě už jen několik týdnů.

Prospěšná ekologická opatření jsou důležitá i ekonomicky:

·         Každá miliarda, investovaná do energetických renovací budov, vytvoří 800 pracovních míst [1]

·         Průměrná cena elektřiny se pro domácnosti za posledních dvacet let vzrostla šestkrát, ceny uhlí, zemního plynu i dálkového tepla pro domácnosti vzrostly za posledních deset let o 65 až 140 procent [2, 3]

·         V ČR končí ve spalovnách nebo na skládkách 70 procent komunálního odpadu, vytřídí se pouze necelá třetina. Přitom v sousedním Rakousku a Německu se vytřídí více než 60 procent a v belgickém Vlámsku dokonce přes 70 procent odpadků [4].
Suroviny, které zbytečně končí na skládkách a spalovnách, je potřeba znovu vytěžit, dovézt a zpracovat, což zbytečně a velmi zatěžuje ekonomiku i přírodu a krajinu

Stanete-li se zákazníky v novém energetickém supermarketu, uchovejte složenku na potvrzení toho, že Vaše požadavky byly vyslyšeny. Účtenka též „slouží jako doklad toho, že máte všech pět pohromadě.“  

Bližší informace na www.energy-super-market.com nebo www.facebook/energysupermarket

Ondřej Pašek z mezinárodní organizace CEE Bankwatch Network řekl:
Jak lépe podpořit ekologické chování občanů než tím, že jim nabídneme slevu na zateplení domu nebo domácí kompostér na biomasu od místních zemědělců? Evropská unie nabízí takové slevy právě teď v nových evropských fondech, jen si o ně musíme říct. Energetický supermarket umožní každému občanovi, aby se o slevu přihlásil. Stačí pár sekund a můžete poslat dopis ministrům Babišovi a Brabcovi i ministryni Jourové, kteří za to odpovídají."

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:
Hnutí DUHA otevírá svůj první supermarket. Nenabízí v něm rohlíky, čokolády nebo papriky, ale desetitisíce korun na úsporách, které mohou získat domácnosti i obce, pokud jim stát z aktuálně připravovaných evropských fondů pomůže zateplit dům, nainstalovat solární panely nebo koupit kotel na biomasu či kompostér. Sám jsem si paní Jourové už o slevu na kolektor napsal."

 

Kontakty:

Ondřej Pašek, CEE Bankwatch Network, ondrej.pasek@bankwatch.org, 608 381 602
Martin Mikeska, program Energetika, suroviny, ekonomika Hnutí DUHA, martin.mikeska@hnutiduha.cz, 603 780 670

 

Poznámky:

[1] Miroslav Zámečník, Tomáš Lhoták: Srovnání makroekonomických dopadů národních programů pro zvyšování energetických standardů budov s jinými, státem financovanými alternativami (šance pro budovy, květen 2012)

 http://www.sanceprobudovy.cz/wp-content/uploads/2013/02/analyza_ives20121.pdf

[2] Energetický regulační úřad

[3] http://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii (4. 5. 2012)

[4] Zpráva o životním prostředí České republiky v roce 2012, Ministerstvo životního prostředí, Praha 2013,
Eurostat: http://epp.eurostat.ec.europa. eu/portal/page/portal/eurostat/home

OVAM: Implementation plan for Environmentally Responsible Household Waste Management, 31.3.2008, http://www.ovam.be/jahia/Jahia/cache/off/pid/176?actionReq=actionPubDetail&fileItem=1591