Rozprášení klimatické sekce ministerstva životního prostředí

Ekologické organizace považují dnes anoncované rozprášení sekce ministerstva životního prostředí, která byla odpovědná za klimatickou politiku, za zbytečnou kapitulaci před ČEZ.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Česká energetika je přisátá na uhelné doly, ropovody a plynovody. Ministerstvo životního prostředí bylo jedinou součástí celé vlády, kdo s tím něco dělal a oponoval plánům ČEZ. Rozprášit příslušnou sekci ministerstva kvůli sporu o jedinou uhelnou elektrárnu je mírně řečeno nerozumné.“

Jan Rovenský z Greenpeace dodal:
"Není žádným tajemstvím, že náměstek Kuták a jeho sekce byli na ministerstvu hlavními kritiky záměru použít v Prunéřově zastaralou a neúčinnou technologii. Bízková použila nejsnadnější a zároveň nejméně důstojný způsob, jak se vypořádat s nesouhlasem, totiž umlčet jeho nositele. Dalším stylovým krokem paní ministryně by mohly být třeba prověrky loajality zaměstnanců ministerstva k ČEZu."

Jan Šrytr z Ekologického právního servisu uvedl:
„Lze jen těžko uvěřit tomu, že ministryně Bízková takto otevřeně potvrdila spekulace o své náklonnosti ke svému bývalému zaměstnavateli. Kdo jiný může ze zrušení sekce ochrany klimatu a ovzduší na MŽP profitovat, než ČEZ? Dnešní krok ministryně je tak další z řady zcela nestandardních zásahů do procesu projednávání Prunéřova, jehož očekávaný výsledek bude možno jen těžko považovat za zákonný.Po dnešku se zdá být potvrzené, že ČEZ ve své snaze o odstranění kritiků svých plánů uspěl a další z ministerstev se ocitlo plně v jeho  rukou.“