Senátoři schválili další omezení občanských práv. Richard Brabec je prvním ministrem životního prostředí, který brání lidem chránit své okolí

Místo v Senátu dnes „obhajuje“ občanskou participaci v New Yorku s bývalou Miss World

Senát právě velkou většinou odmítl rozumný návrh senátora Ladislava Kose na změnu novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Novela jde zpět na stoly poslancům, ale nevrací práva občanům, které jim vzala nedávno schválená novela stavebního zákona, jež šla proti Ústavě ČR [1]. Neopravená novela naopak ještě více omezuje veřejnost v právu chránit přírodu a své okolí.

Hlavní zodpovědnost nese předkladatel zákona, vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec, který výslovně odmítl návrh senátora Kose a tím výrazně přispěl k nesouhlasu většiny Senátu. Vláda tak podruhé za sebou zásadně porušila své programové prohlášení, v němž se výslovně zavázala zachovat práva občanů.

Pro vrácení práv občanům hlasovali např. senátoři zvolení za Zelené, polovina lidoveckých senátorek a senátorů či Jiří Dienstbier, Jaromír Jermář a Eva Syková z klubu ČSSD. Proti občanům se postavily senátní kluby ODS, ANO a ČSSD a další senátorky a senátoři, viz http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/hlasy?G=16875&O=11

Návrh nového zákona navíc omezuje rozsah stavebních projektů, které musí projít kompletním procesem hodnocení jejich vlivů na životní prostředí (EIA). Týká se to staveb s výrazným dopadem na životní prostředí a přírodu i krajinu, jako jsou supermarkety, velkosklady, parkoviště s nižšími stovkami míst, benzínové pumpy či těžba nerostů). Tyto záměry by podle novely zákona skončily jen u tzv. zjišťovacího řízení nebo se prostě označily jako podlimitní a jejich dopad by se neposuzoval. Jejich investoři by mohli rovnou požádat o rozhodnutí k umístění stavby. Lidé a obce by tak ztratili právo se k vlivům těchto závažných staveb vyjádřit.

Vládní novela zákona o EIA porušuje už nejspíš i pravidla EU garantující účast občanů na ochraně životního prostředí. Poslanci a poslankyně by ji tedy měli ve finálním hlasování kompletně odmítnout.

Návrh novely připravilo ministerstvo životního prostředí s deklarovaným cílem napravit spory s nově upravenou evropskou směrnicí. Ministr Richard Brabec ale zároveň vyhověl zájmovým průmyslovým svazům a radikálně omezil množství posuzovaných záměrů. Ve skutečnosti tak konflikt s evropskou legislativou prohlubuje [2]. Novelu schválila Sobotkova vláda a Sněmovna ani Senát ji neopravily. Výslednou verzi však budou ještě schvalovat poslankyně a poslanci, kteří ji mohou změnit k lepšímu.

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:
“Ministr životního prostředí Richard Brabec sebral lidem možnost vyjadřovat se ke stavbám ve svém okolí. Postavil se tak proti čtyřem pětinám občanů naší země, kteří podle průzkumu veřejného mínění podporují, aby místní lidé mohli spolurozhodovat o svém okolí. Občanská práva stát lidem bere poprvé od listopadu 1989. Ještě ale mohou zasáhnout poslanci. Ministr Brabec se jednání Senátu neúčastnil. Je v New Yorku, paradoxně tam prezentuje vzorový přístup České republiky k udržitelnému rozvoji na příkladu účasti veřejnosti na rozhodování spolu s Miss World 2006.” [3]

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Vicepremiér a ministr Richard Brabec se právě stal prvním ministrem životního prostředí, který brání lidem hájit životní prostředí. Úplně zahodil šanci na alespoň částečné vrácení práv, které jim vzala novela stavebního zákona, a prosadil jejich ještě větší omezení. A navíc zadělal na problém s EU, neboť návrh jeho novely zákona o EIA bude nejspíš vyhodnocen jako odporující evropským pravidlům. Nyní má poslední šanci nespadnout alespoň do nejhoršího problému. Avšak musí se snažit, aby jeho vlastní novelu odmítli poslankyně a poslanci.”


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] https://www.vrattelidemprava.cz/

[2] U stavby obřího parkoviště s téměř 500 místy či obchodního komplexu o rozloze do 6000 m2 podle zákona nebudou (v prvním případě již nyní nejsou) posuzovány dopady na přírodu, životní prostředí a lidské zdraví. K rozhodování o umístění a provedení stavby nesmí lidé ze sousedství poslat úřadům žádnou připomínku. Evropská směrnice o posuzování vlivů na životní prostředí přitom stanoví, že nastavené limity nesmí zabránit posuzování dopadů většiny záměrů příslušného typu. Pokud tedy většina parkovišť bude stavěna bez posouzení EIA, znamená to porušení směrnice se všemi právními a finančními důsledky pro český stát.

[3] Vedle Richarda Brabce se dnešní české prezentace v New Yorku zúčastní za neziskový sektor Taťána Gregor Brzobohatá, zakladatelka Nadace Krása pomoci a Miss World 2006. Již dříve k tomu uvedla: „Pro mě i moji nadaci je čest zastupovat český neziskový sektor v OSN, jedná se o prestižní událost. ...Důležitost efektivní spolupráce vládních a nevládních partnerů bude jedním z poselství, které se objeví v našem vystoupení,“. https://www.mzp.cz/cz/news_170628_TK_k_%20New_Yorku_SDGs
 

 

Šítky aktuality: