Senátoři vzali peníze rodinám, dali je ČEZ

Dva měsíce před volbami senátoři schválili návrh zákona, kterým českým rodinám odeberou bezmála 70 miliard korun a věnují je zdarma ČEZ. Elektrárenská společnost peníze přitom paradoxně dostane proto, že vypouští hodně skleníkových plynů. Ekologické organizace označily výsledek dnešního hlasování za ztracenou příležitost k masivním investicím do zateplování domů, které by srazilo dovoz plynu z Ruska i domácí účty za vytápění.
Stovky lidí napsaly z webu Hnutí DUHA emaily senátorům, aby odmítli neústavní „přílepek“ poslanců Martina Římana a Milana Urbana, pomocí něhož by se budoucí příjmy státu z aukcí emisních povolenek přesunuly automaticky do pokladny společnosti ČEZ. Stát se tak zbavuje možnosti investovat tyto prostředky např. do úspor v českých domácnostech a dává je elektrárenským společnostem na investice, které měly již většinou stejně naplánovány.
Energetickou náročnost českých budov – a tedy účty za teplo, exhalace oxidu uhličitého i závislost na plynu z Ruska – lze snížit asi o 60 %. Možnosti jsou pětapůlkrát větší, než kolik energie by dodávalo kontroverzní rozšíření uhelných dolů a bourání dalších obcí na Mostecku. Hnutí DUHA navrhlo, aby stát zřídil Fond energetické nezávislosti, který bude rodinám pomáhat se zateplováním domů, a investoval do něj 22 miliard korun ročně. Většinu financování fondu by pokryly zisky z povolenek, které si firmy jako ČEZ musejí kupovat za znečišťování atmosféry.
Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:
„Senátoři prostě vzali bezmála sedmdesát miliard korun českým rodinám a věnovali je společnosti ČEZ. Promeškali výbornou příležitost investovat peníze do zateplování domů, které by srazilo dovoz plynu z Ruska i rodinné účty za vytápění. Obchodování s povolenkami je tady kvůli snižování emisí. Rozhodně ne proto, aby na něm ČEZ vydělával desítky miliard a ještě k tomu jen proto, že obrovská kvanta znečištění vypouští. Že senátoři přílepek rozšířili i na další velké znečišťovatele, nejen ČEZ, na věci nic nemění.“
Kateřina Husová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
„Jde o bezprecedentní bezpáteřnost českých legislativců, dalo by se říci otevřená krádež z peněženek běžných občanů. Úskok, v zákulisí režírovaný ČEZem, využívá politického bezvládí a klientelismu. To všechno za situace, kdy budou mít elektrárny ČEZu dostatek uschovaných povolenek z minulého období, protože jim momentálně vinou ekonomické krize klesá produkce, a tím i emise. Miliardové zisky z prodeje nadbytečných povolenek i povolenek přidělených zdarma ještě navýší neuvěřitelné zisky ČEZu na úkor domácností a životního prostředí.“
Martin Kloubek z Greenpeace prohlásil:
„Senát bohužel v tomto případě absolutně selhal jako pojistka demokracie. Stejně jako Poslanecká sněmovna se spíše projevil jako kolečko v dobře promazaném stroji lobbyistické mašinérie ČEZ. Pozměňovací návrh poslanců Římana, Urbana a Vojíře není výhodný pro stát, tím méně pro občany. Vyhovuje pouze ČEZu, jehož zájmy si někteří zákonodárci pletou se zájmy České republiky. Stát se tímto nejen zbavuje desítek miliard z prodeje emisních povolenek, ale i kontroly nad jejich využitím.“