Turisté se během léta dozvědí víc o šumavském pralese

KDE: Národní park Šumava u pramenů Vltavy
KDY: Od nynějška do 31. srpna
KDO: Dobrovolníci Hnutí DUHA ve spolupráci s Přáteli Šumavy a správou národního parku
CO: Informační stánek, kde se turisté dozvědí více o přírodních proměnách šumavských pralesů a dilematu mezi suchými stromy a holými, vykácenými kopci
U pramene Vltavy se dochoval malý zbytek horského smrkového pralesa. Patří mezi místa, kde se proti kůrovci nezasahuje. Část starých smrků zde proto uschla a pod nimi roste nová generace zeleného pralesa. Nerušený proces obnovy prostřednictvím kůrovce tu probíhá tak jako už mnohokrát v minulosti.
Hnutí DUHA a občanské sdružení Přátelé Šumavy ve spolupráci se správou národního parku zde budou celé prázdniny provozovat informační stánek, kde se turisté mohou dozvědět více o přírodních proměnách pralesů na Šumavě. Už po tisíciletí k nim patří i občasné usychání části smrků. Informace turistům tu budou podávat vyškolení dobrovolníci.
Kolemjdoucí dostanou na stánku mimo jiné na výběr z několika zajímavých publikací. Jednou z nich je čerstvě aktualizovaný informační list, kde se turisté například dozvědí:
že dravý brouk pestrokrovečník mravenčí, který se na Šumavě rozmnožil, sežere každý den až 20 kůrovců,že v národním parku vzniklo přes šest tisíc hektarů holin, jako důsledek kůrovcové těžby a následných polomů,jak stejné problémy, které pozorujeme dnes, již před zhruba sto lety komentovali Karel Klostermann či Josef Váchal.
Celý text informačního listu je k dispozici zde  >> Turisté také mohou v informačním stánku či v informačních centrech správy národního parku vyplnit orientační anketu [1], která se například dotazuje, jestli vnímají národní parky jako území kde má člověk ponechat přírodu přírodou či zda věří, že se lesy napadené kůrovcem znovu přirozeně samy obnoví. Výsledky obdobné loňské ankety, která se turistů například ptala, jestli jim vadí pohled na holiny vzniklé po lidských zásazích proti kůrovci, hovoří proti plošnému kácení: pohled na holiny vadí 76 % návštěvníků, 17,5% turistů dokonce nechce oblasti národního parku s holinami vůbec navštěvovat.
Poznámky:
[1] Text ankety:
ANKETA pro návštěvníky NP Šumava
Vnímáte národní parky jako území, kde člověk má ponechat přírodu bez lidského zásahu?
A) Ano
B) Ne
C) Nevím
Věříte, že na lokalitách národního parku se soušemi vyroste přirozeně opět les?
A) Ano
B) Ne
C) Nevím
Je existence národního parku důležitá ve Vašem rozhodnutí navštívit Šumavu?
A) Ano
B) Ne