Ukončete dohady, otevřete přechody

Hnutí DUHA dnes vyzvalo šumavské obce, správu národního parku a krajské politiky, aby se urychleně dohodli o nových hraničních přechodech, otevřeli tak divokou přírodu v srdci hor turistům a nehrotili jednání nereálnými požadavky.
Správa národního parku už odkývala 14 ze 25 přechodů, které obce navrhly [1]. S pěti dalšími správci parku souhlasili s podmínkami, o kterých ještě pokračuje jednání [2].
Čeští turisté by tak mohli snadno navštívit smrkové pralesy v Bavorsku, kde už po několik desítek let ponechávají volnou ruku přírodě. Zdejší naučné stezky jsou pro návštěvníky hor velmi atraktivní.
Místo navrhovaného místa u pramenů Vltavy byl navíc – jako dvacátý – domluven přechod Siebensteinkopf o 700 metrů vedle. Jediné přechody, se kterými správa parku nesouhlasí, jsou bývalá Juránkova chata (Svaroh), tři místa vedle sebe na Roklanu a Dolní Cazov [3].
Podle Hnutí DUHA je nepřijatelné, aby dohoda, ve které správa národního parku přistoupila na drtivou většinu návrhů, padla jenom proto, že druhá strana bude požadovat splnění úplně každého svého požadavku do jednoho a odmítne přistoupit na jakýkoli kompromis.
Debata se týká hlavně jádrové části národního parku. Domov zde má důležitá populace tetřevů, kteří k životu potřebují klidný les. Správa národního parku souhlasila s otevřením přechodů i zde s několika podmínkami. Patří mezi ně výměna za uzavření hraničního chodníku z bavorské strany. Podle Hnutí DUHA lze požadavky snadno splnit, pokud politici a obce budou mít dobrou vůli. Poslední jednání ale naznačila, že dohoda o sporných bodech – včetně hraničního chodníku – je možná. Přesto zatím neuspěla vinou překvapivé zatvrzelosti vyjednavačů regionálních politiků.
Rychlá dohoda podle ekologické organizace umožní okamžité otevření řady přechodů, na které veřejnost čeká. Nekompromisní setrvání na každém z navržených míst by vyjednávání protáhlo přinejmenším do příští sezóny a možná ještě o několik let.
Pokud se totiž obce a správa parku nedohodnou při přímém jednání, budou starostové muset svůj plán 25 přechodů předložit k oficiální proceduře ekologického posouzení. V něm by nezávislí experti hodnotili, zda projekt nepoškodí biotopy vzácných a chráněných druhů zvířat – tetřevů, tetřívků, jeřábků a dalších – natolik, že by z národního parku začaly mizet. Posudky, které na některá místa vznikly v minulosti, ukázaly, že zelenou by nemusely dostat ani některé z přechodů, s nimiž správa parku souhlasí. Patří mezi ně Modrý Sloup, Poledník, Plesná a další.
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Všichni by nejvíce ocenili, kdyby skončilo nekonečné dohadování a velká většina přechodů, na kterých je shoda, byla otevřena. Většina návštěvníků bude určitě souhlasit s tím, že když správa parku umožní otevřít Modrý sloup a spoustu dalších přechodů, musí někde zůstat pár míst, kde budou mít tetřevové a další vzácná zvířata klid. Správa parku přistoupila na maximum možného i nemožného. Nejde jednání dál a dál hrotit nereálnými požadavky. Všechno, nebo nic není žádná snaha o dohodu, to je boj za každou cenu. Není možné, aby krajští politici zablokovali dohodu o devatenácti přechodech, dokud správa nekývne také na každý jeden z pěti zbývajících. Možná si myslí, že eskalací udrží otevřený konflikt do voleb. Ale válkou s národním parkem si sympatie nezískají a pokud dohodu o přechodech potopí, budou to oni, komu zůstane Černý Petr.“
Poznámky:
[1] Přechody, se kterými správa národního parku souhlasila a jsou domluvené podmínky:
Teufelsbachstrasse Pod Žďárkem Hinterfirmiansreut Vorderfirmiansreut Krásná Hora–horní cesta Krásná Hora–dolní cesta Rosenauerova nádržka U TokaništěDiendorf–Kyselov Zoubek Sankt Oswald Pasečná Pod Pasečnou Guglwald
[2] Přechody, se kterými správa národního parku souhlasila a ještě se jedná o přesných podmínkách:
Pod PlesnouPlesnáPod PoledníkemModrý sloupSiebensteinkopf (obce původně navrhovaly 700 metrů vzdálený přechod na pramenech Vltavy, se kterým správa bavorského národního parku nesouhlasila – ale všechny strany se dohodly na nedalekém náhradním místě)
[3] Přechody, se kterými správa národního parku nesouhlasí:
Bývalá Juránkova chata (Svaroh)Roklan (od Javoří pily)Roklan (Střelecký průsmyk)Roklan (Roklanská nádrž)Dolní Cazov–SchnellezipfMísto navrhovaného přechodu u pramenů Vltavy, se kterym nesouhlasila správa bavorskeho národního parku, byl domluven Siebensteinkopf o 700 metrů vedle