Vláda (ne)chce posílit konkurenceschopnost

Hnutí DUHA tuto legislativu prosazuje v České republice v rámci iniciativy Velká výzva [2]. Podporují ji zatím vládní Věci veřejné a opoziční ČSSD.

Obdobný zákon včera  večer schválil Rakouský spolkový parlament. Rakouští poslanci dali zelenou zákonu, který říká, jakým tempem bude země v tomto desetiletí zavádět čisté technologie a rozhýbe nová odvětví [3]. Kromě Rakouska si podobnou legislativu schválily nebo o ní jednají i další evropské země [4].

Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje ve spolupráci s právními experty EPS návrh zákona, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně [5]. Rozhýbe tak investice do zelených řešení jako je zateplování domů, čistá energie, rychlá a pohodlná veřejná doprava nebo třeba lepší recyklace odpadu.

Výrazně se tak posílí konkurenceschopnost, vzniknou desítky tisíc pracovních míst a Česko se zbaví závislosti na dovozu ropy či plynu a na uhelných dolech.

Zákon podle nezávislého průzkumu veřejného mínění podporuje 66 % obyvatel Česka [6]. Na poslance a poslankyně se s žádostí o jeho přijetí zároveň obrátilo téměř 22 000 lidí a další přibývají každý den. Za zákon se postavily české humanitární organizace a také padesátka českých firem.

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA řekl:
„Nový zákon rozhýbe inovace a sníží rodinám účty za energii.  Nastartuje silnou a konkurenceschopnou ekonomiku bez závislosti na drahé ropě či plynu. Rakousko je od včerejšího pozdního večera o krok napřed – zákon je schválen. Čeští poslanci by se měli u rakouských kolegů inspirovat.“


Poznámky:

[1] Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti ČR: http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/cesta-ke-zvyseni-konkrence...

[2] Více o iniciativě Velká výzva na www.velkavyzva.cz

[3] Výsledky rakouského hlasování:
http://www.parlament.gv.at/PAKT/VHG/XXIV/I/I_01255/index.shtml

[4] Ve Velké Británii platí zákon Climate Change Act již od roku 2008. V Dánsku a Irsku letošní parlamentní volby vyhrály strany, které podobný zákon chtějí prosadit. V dalších evropských zemích – Belgii, Finsku, Slovinsku či Maďarsku – je již diskutují parlamenty. Rovněž španělský parlament rozhodl, že po podzimních volbách chce schválit obdobný zákon – pro návrh hlasovala většina poslaneckých klubů.

[5] Koncept zákona Hnutí DUHA a EPS naleznete na http://hnutiduha.cz/uploads/media/koncept_zakona_2011_05.pdf

[6] Názory veřejnosti na snižování emisí (Factum Invenio):
http://www.hnutiduha.cz/pics/factum_invenio_pruzkum_zakon.pdf

Foto: SAMphoto.cz/© PurestockX

Šítky aktuality: