Zákon, který pročistil český vzduch, slaví 20 let

Ale Hnutí DUHA prosazuje, aby politici splnili ještě druhý důležitý úkol: schválili další rámcový zákon, který k filtrům na komínech přidá také nové chytré technologie, aby se česká ekonomika zbavila závislosti na uhelných dolech a na dovážené ropě či zemním plynu.

Nový zákon o ovzduší z 9. července 1991 přiměl ČEZ i další průmyslové podniky, aby během sedmi let vyčistily svoji výrobu [1]. Proto během devadesátých let exhalace oxidu siřičitého klesly na pouhou desetinu. Ubylo tak smogu, který každoročně poškozoval zdraví lidí v českých městech a obcích, i kyselých dešťů, jež zabíjely horské lesy.

Pesimisté přitom začátkem devadesátých let tvrdili, že razantní snížení exhalací je neproveditelné. Tehdejší ministr financí Václav Klaus v srpnu 1990 řekl, že „nemůžeme dodržet“ ani mezinárodní smlouvu, podle které Československo mělo snížit produkci oxidu siřičitého o pouhých 30 procent.

Hnutí DUHA v iniciativě Velká výzva prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat svoji závislost na fosilních palivech o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů nebo čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny či snadná recyklace. Více na www.velkavyzva.cz.

Česká republika loni utratila 85 miliard korun jenom za dovoz ropy.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Byl to asi nejdůležitější ekologický zákon v české historii. Miliony lidí díky němu mohou lépe dýchat. Během několika let srazil exhalace síry o devadesát procent, takže ubylo dusivého smogu ve městech i kyselých dešťů.“

„Poté, co díky filtrům na továrnách ubylo smogu, potřebujeme náš průmysl také zbavit závislosti na povrchových uhelných dolech, na dovážené ropě a plynu. Politici by proto měli navázat na první úspěch a schválit nový zákon podle britského vzoru, který podobně jako v roce 1991 stanoví rámcové tempo, jak chceme snižovat naši závislost na fosilních palivech. Rozhýbe tak zelené inovace, jako je zateplování domů, čistá energie nebo rychlá a pohodlná veřejná doprava.“

Poznámky:

[1] Zákon o ovzduší stanovil rámcová pravidla, která přiměla průmyslové podniky ke snižování zdraví škodlivých exhalací – oxidu siřičitého, oxidů dusíku nebo prachu. Vyžadoval jejich razantní omezení do konce roku 1998. Následně k němu přibylo několik dalších zákonů a vyhlášek.