Veřejná doprava

Městská veřejná doprava či autobusové linky a místní železnice na venkově patří mezi základní služby, které stát, kraje a radnice musí zajišťovat.

Zdravá města

Hnutí DUHA proto prosazuje investice do rychlých, čistých a pohodlných autobusů, tramvají nebo trolejbusů, vlaků či metra. Kvalitní veřejná doprava umožní lidem dostat se, kam potřebují, aniž by museli jet autem – takže v ulicích bude méně smogu.

  • Víte, že? Ve městě lze v jednom jízdním pruhu za minutu přepravit 33 lidí autem, 233 na kole a 366 tramvají.

Navíc ne každý může nasednout do auta. Děti, staří lidé, mnoho žen a další jsou odkázáni na veřejnou dopravu. U nás je to asi 40 procent populace.

Život na venkově

Kvalitní veřejná doprava je velmi důležitá i pro život na venkově. Bez dobré sítě autobusů a železnic se vesnice vylidní – lidé by se nedostali do práce, do školy, k lékaři nebo na úřady.

Hnutí DUHA prosazuje

Potřebujeme nový zákon o veřejné dopravě, který zajistí časté spoje do každé obce a stanoví průhledná pravidla financování. Veřejná doprava by také měla dostat přednost v městském provozu, aby ji nezdržovaly zácpy v ulicích.

Hnutí DUHA také prosazuje vyšší investice do železnic, lepších zastávek, hustší sítě veřejné dopravy a do nových vagonů či autobusů. Vláda by na ně měla vyčlenit peníze z evropských fondů.

Štítky: