Přesvědčili jste nás. Couváme.

— vzkazuje Energetický regulační úřad

Energetický regulační svůj nepovedený návrh Nové tarifní struktury stáhl.

I nadále budeme prosazovat férové tarify elektřiny. Sledujte náš web nebo Facebook.

Chci sledovat Hnutí DUHA

Víte, že práce Hnutí DUHA je závislá na podpoře drobných dárců?

Staňte se i vy dárcem Hnutí DUHA a pomozte nám prosazovat taková pravidla, aby ti, kdo šetří životní prostředí — spotřebovávají málo elektřiny, používají úsporné spotřebiče nebo si vyrábějí čistou elektřinu v malých střešních fotovoltaických elektrárnách — ušetřili i při placení účtů za elektřinu. Je to rychlé a snadné.

Chci přispět Hnutí DUHA

Budeme zdražovat

— vzkazuje Energetický regulační úřad

Elektřina nejvíce podraží těm, kteří jí nejméně spotřebují a kteří elektřinou cíleně šetří: malým domácnostem, matkám samoživitelkám nebo seniorům.

Nelíbí se vám neekologická a nespravedlivá změna účtování elektřiny? Napište prosím předsedkyni Energetického regulačního úřadu, že se změnou nesouhlasíte!

Energetický regulační úřad (ERÚ) plánuje od příštího roku zavést zásadní změnu ve způsobu účtování elektřiny — připravuje nové tarify, které zatím nazývá Nová tarifní struktura (NTS). Změna se dotkne úplně všech domácností, živnostníků i firem – všichni zaplatíme více paušálně (za samotné připojení k síti a podle hodnoty jističe) a méně za skutečně spotřebovanou elektřinu.

Nový způsob účtování je neekologický

Bude motivovat k velké spotřebě, a naopak se lidem přestane vyplácet elektřinou šetřit. Pořízením úsporného spotřebiče nebo vypínáním počítače na noc skoro nic neušetříte. Nebude mít již smysl vyrábět si svou vlastní, čistou elektřinu z fotovoltaických panelů, a snižovat si tak účet za elektřinu, protože se to nevyplatí. Naopak bude výhodné odebírat dál tu špinavou ze sítě ČEZu, E.ONu a PRE.

Nový způsob účtování je nespravedlivý

Většině domácností, které elektřiny spotřebovávají málo, to přinese velmi výrazné zdražení, o desítky procent. Jde o domácnosti s malým počtem členů, jako jsou matky samoživitelky, penzisté, studenti, mladé páry, vdovci a vdovy v důchodovém věku, ale také domácnosti s nízkou spotřebou či chalupáři a všichni, kteří záměrně snižují spotřebu.

Pokud vám tento (zatím jen) návrh není lhostejný, napište prosím přímo předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové, že s ním nesouhlasíte.

Váš názor připojíme k připomínkám dalších lidí. Veškeré argumenty jí předáme, a když nás bude dost, nebude možné náš názor ignorovat. Společně máme čas do 30. června na vyjednání lepších podmínek.


Jak se změní ceny elektřiny?

Účet v roce 2015 Účet v roce 2017 Rozdíl

úsporná domácnost

6 674 9 258 2 584 39 %

samoživitelka

6 518 8 057 1 539 24 %

chata

4 147 6 912 2 765 67 %

senior

6 573 7 952 1 379 21 %

Hnutí DUHA prosazuje, aby

podíl paušální složky ceny za distribuci nepřekročil 30 % pro průměrnou spotřebu v žádné sazbě a pro žádnou využívanou hodnotu jističe (v současné době představuje 15–20 %)

nebyl zaveden speciální penalizační příplatek pro ty, kteří šetří elektřinou tak, že si jí vyrábějí sami v panelech na střeše

ERÚ se vás snaží přesvědčit, že změna bude spravedlivější a že klesnou náklady na provoz sítí. Podívejte se na jejich web.

Naše odpovědi na argumenty, které uvádí ERÚ, a náš návrh řešení najdete zde.

Už jste šéfce ERÚ odeslali 6 533 mailů. Nepolevujte!

Vyjádřete svůj nesouhlas s Novou tarifní strukturou

Vážená paní předsedkyně Vitásková,
dozvěděl jsem se, že ERÚ chystá zásadní změnu způsobu účtování spotřeby elektřiny. Návrh jako celek dává velký prostor pro plýtvání elektřinou a znevýhodňuje spotřebitele, kteří chtějí za elektřinu šetřit tím, že si koupí úsporný spotřebič nebo si na střechu dají pár panelů. Zásadně také zdražuje elektřinu domácnostem s malou spotřebou. Laskavě Vás proto žádám, aby v návrhu Nové tarifní struktury:

Chcete podpořit výchozí námitky Hnutí DUHA?

Odpovědi na vaše otázky

ERÚ píše, že na změně můžu ušetřit. Jak to tedy je?

Z webu ERÚ i elektrárenských společností se dozvíte, že díky změně za elektřinu většina lidí ušetří. A menšina také, pokud si změní jistič. Ano, to je v v zásadě pravda: jestliže máte doma zbytečně velký hlavní jistič, může vám ho elektrikář za pár tisíc korun vyměnit, a když se trefíte do nové sazby, vyděláte na tom pár stokorun ročně. Je ale možné, že taková změna vás omezí ve vašich zvycích. Než si tedy elektrikáře pozvete, dobře se informujte, co to pro vás bude znamenat v praxi: dost možná se totiž budete muset vzdát své kutilské dílny nebo s vařením čaje počkat, až se dopeče buchta. Daleko větší potíž je ovšem v detailu, který ERÚ nikde neříká: v naprosté většině domácností snížit jističe prostě nelze. Nastavil je elektrikář s ohledem na vaše potřeby a jejich velikost je dána státní normou. A pokud vaše domácnost spotřebovává elektřiny spíše méně, od příštího roku si podstatně připlatíte. O čtvrtinu či o třetinu, záleží na vaší současné spotřebě a jističích.

ERÚ i energetické firmy tvrdí, že změna spravedlivě rozdělí náklady na sítě mezi všechny spotřebitele a že přestanu doplácet na ty, co si na střechu dají fotovoltaické panely.

Pravda je taková, že pokud by si – hypoteticky – polovina všech firem, domácností a ostatních organizací dala od příštího roku na střechu nebo fasádu fotovoltaické panely, zdraží ostatním spotřebitelům jedna část ceny elektřiny – poplatek za distribuci, který představuje asi 50–60 % ročního účtu za elektřinu, a sice o 11 až 22 %. V praxi by to tedy znamenalo zdražení elektřiny o asi 6 až 11 %.

Namontovat na každou druhou střechu solární panely a pokrýt jimi polovinu spotřeby ale bude trvat zhruba 15 (odhadují ekologické organizace) až 25 let (odhaduje Ministerstvo průmyslu a obchodu). Pokud by tedy byl zachován současný způsob účtování elektřiny, zdraží elektřina o 6–11 % postupně během 15–25 let. Tedy tempem menším než 1 % ročně.

Připomeňme, že od roku 1991 rostla domácnostem cena elektřiny meziročně o více než 5 % ve 14–16 letech, podle tarifu a spotřeby. Důvodem byla buď právě změna způsobu účtování a deregulace v devadesátých letech, nebo – před rokem 2008 – nákupy komodit spekulanty. Naopak, oproti obecně rozšířené představě, v době, kdy se v České republice rozvíjely obnovitelné zdroje a spotřebitelům v ceně narůstal příspěvek na tyto zdroje, výsledná cena elektřiny domácnostem vzrostla jen nepatrně. Pokud by politici tehdy včas snížili přehnaně vysoké výkupní ceny pro fotovoltaiku, byl by dopad výrazně menší.

Zpět k nespravedlnosti. Pravda je, že s novým způsobem účtování si nikdo už žádný panel na střechu nedá, protože se mu to prostě nevyplatí. Domácnosti, které si chtěly vyrábět svou vlastní čistou elektřinu, a snižovat si tak účty, zůstanou dále připoutané ke špinavé elektřině ze sítě a budou za ni stále platit energetickým gigantům.

Kdo tedy na změně vydělá a kdo to zaplatí?

ERÚ nevydělá nic, to je jen regulační úřad, který změnu chystá a administruje. Zásadně ale vydělá velká elektrárenská trojka: ČEZ, E.ON a PRE. Přesný dopad na jejich hospodaření nedokážeme určit, protože jde o jejich interní účetní informace. Své finanční operace navíc optimalizují mezi své dceřiné a sesterské firmy, takže výsledek zjistit nelze. Určitě ale vydělají i na tom, že si tisíce domácností rozmyslí nákup fotovoltaických panelů (a zůstanou jejich zákazníky) anebo že budou spotřebovávat víc a víc elektřiny (protože šetřit přestane dávat smysl). Nutno dodat, že velká elektrárenská trojka se na přípravě nových tarifů aktivně podílela, a těžko si představit, že by do toho šla s vidinou prodělku nebo nevýhodnosti.

Na změně účtování patrně vydělají domácnosti s velmi vysokou spotřebou elektřiny (ohřívají bazén, mají sušičku prádla a další energeticky náročné spotřebiče) a také velké průmyslové podniky, jako jsou ocelárny. Prodělají naopak spotřebitelé s malou spotřebou: jedno- a dvoučlenné domácnosti, například matky samoživitelky, penzisté, studenti, mladé páry, vdovci a vdovy v důchodovém věku, ale také domácnosti s nízkou spotřebou či chalupáři a všichni, kteří záměrně snižují spotřebu. Zaplatí o několik tisíc korun ročně víc než dosud. Prodělají i spotřebitelé, kteří se spoléhají na samozásobení energiemi: ať už si vyrábějí elektřinu z fotovoltaických panelů na střeše, nebo jsou zvyklí si na zimu pořezat dřevo na cirkulárce posledně jmenovaníí proto, že nebudou moci snížit své jističe). Elektřina pravděpodobně výrazně zdraží i pro malé a střední podnikatele a instituce typu škol.

Kdo je vlastně Alena Vitásková?

Vystudovala fakultu pozemních staveb VUT v Brně. V energetice pracuje od roku 1974. Od roku 2011 vede Energetický regulační úřad. Jmenována je prezidentem republiky, ten jediný ji také může odvolat. V současné době je trestně stíhaná v kauze solárního podvodu. Je také obžalována za porušení povinnosti při správě cizího majetku a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby za jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ.

Už v tom máte jasno? Dejte předsedkyni ERÚ jasně najevo svůj nesouhlas s novým způsobem účtování elektřiny.