Prezidentské volby – Jan Fischer

Měl by stát nastartovat programy zaměřené například na zateplování budov, modernizaci železnice nebo rozvoj elektromobilů, na budování obecních výtopen na biomasu či pasivních domů?

Takové programy již běží, teď se například chystá druhá vlna programu Zelené úsporám. Myslím si, že mají smysl, je třeba podpořit jak alternativní zdroje energie, tak zároveň motivovat obyvatele k její úspoře. Samozřejmě vždy s rozmyslem a po zralé úvaze.

Budete jako prezident/ka podporovat, aby stát vyčlenil několik vhodných míst, jež by byla ponechána pouze koloběhu divoké přírody a turistům?

Přírodu je třeba chránit a zachovat ji tak i pro další generace. Nevím, jestli bych byl přímo pro nové vyčleňování bezzásahových zón, určitě bych ale podpořil zachování jejich současného rozsahu.

Jak budete jako prezident/ka podporovat uchování občanských práv v zákonech?

Nevidím nejmenší důvod tento stav nějak měnit. Občané mají právo vyjádřit se k věcem, které se jich přímo dotýkají. Vždy je třeba vést oboustranný dialog a snažit se nalézt společné řešení. To samozřejmě vyžaduje ochotu diskutovat nejen ze strany občanů, ale i ze strany zástupců státu, jeho institucí a politických stran. Ti bohužel občanskou společnost často nevnímají jako partnera, ale spíše jako otravné kverulanty nebo jakousi konkurenci. Vrátit občanskou společnost zpět do hry je jeden z nejdůležitějších úkolů, který budoucí hlavu státu čeká.

Jak především by měla Česká republika přispět ke zmírnění škod, které změny podnebí způsobí v rozvojových státech?

Země přispívající ke znečištění by se samozřejmě měly zajímat o to, jaké důsledky jejich počínání má, a to globálně. Všiml jsem si, že v poslední době podniky v České republice začínají přistupovat k finančně náročným projektům, které vedou k omezování emisí a ke zlepšování kvality ovzduší. To je určitě správná cesta a významné znečišťovatele by k tomu měl motivovat i stát. Podpořím vznik vědeckými poznatky podepřené strategie, která bude definovat efektivní postup v této věci.

Můžete nám prosím říci, které druhy odpadu u Vás doma třídíte?

Třídíme nejen u nás doma, ale i v mé kanceláři na pražském Žižkově. Považuji to za přirozené. Třídíme plasty, papír, sklo, kov.