Exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les 2021

Datum a čas konání akce: 
01.08.2021 - 08:0030.09.2021 - 18:00
Místo akce: 
Šumava a Bavorský les

Zajímá vás, jak se vyvíjí příroda, když se jí nechá prostor a čas? Chtěli byste poznat středoevropskou divočinu na vlastní oči a kůži a porozumět tomu, v čem je její nedocenitelná hodnota?

Zaznamenali jste spory o kácení v národním parku Šumava a chtěli byste se přímo v terénu dozvědět více? Chcete se přesvědčit, zda se les po napadení kůrovcem sám obnovuje?

Pokud odpovídáte ano, přihlaste se na jednu z našich exkurzí. Hnutí DUHA již více než pětadvacet let aktivně usiluje o kvalitnější ochranu přírody v národním parku. Letos pro vás již podvaadvacáté připravuje několik možností, jak se přiblížit šumavské divočině.

Jedna čtyřdenní, dvě víkendové a jedna jednodenní exkurze, vždy pod vedením odborného průvodce. Pokaždé do nejvzácnějších míst obou národních parků včetně těch běžně nepřístupných. Vyberte si některou z nich.

Termíny a místa exkurzí

Kapacita exkurzí je již naplněna. V případě vašeho zájmu však budeme rádi, přihlásíte-li se prostřednictvím přihlašovacího formuláře mezi náhradníky. Pokud se uvolní místa, neprodleně se vám ozveme. Děkujeme za pochopení.

Po kliknutí na vybraný termín se vám objeví podrobnosti k dané exkurzi:

UPOZORNĚNÍ 1: Pevně věříme, že exkurze budou moci úspěšně proběhnout. Pokud by však z důvodu opatření proti šíření koronaviru nebylo možné v druhé půli srpna a v září organizovat skupinové akce, budeme nuceni exkurze zrušit. V takovém případě garantujeme závazně přihlášeným účastníkům navrácení 90 % ze zaplacené částky (v souladu se smluvními podmínkami exkurzí), příp. jim nabídneme možnost účastnit se stejné exkurze v roce 2022. Děkujeme za pochopení.

UPOZORNĚNÍ 2: Exkurze v termínu 18. - 23. 8. se z poloviny koná na území NP Bavorský les za hranicemi v Německu. Pro případ, že by z důvodů opatření proti šíření koronaviru nebylo v tomto termínu možné překračovat hranice do Německa, plánujeme záložní trasu, která by vedla pouze územím NP Šumava na české straně.

Přihláška

Účast na exkurzích je podmíněna zaplacením účastnického poplatku. Jejich výše je uvedena u jednotlivých termínů. Přihlásit se můžete prostřednictvím jednoduchého formuláře zde.

Přihláška je nezávazná a po jejím obdržení vám pošleme další informace o akci. Přihlášení na akci je závazné po odeslání účastnického poplatku.
Exkurze mají omezený počet účastníků. S přihlašováním proto příliš neotálejte.
Smluvní podmínky akce (pdf).

Kontakt

V případě dotazů se obracejte na Marcelu Povolnoumarcela.povolna@hnutiduha.cz , +420 771 138 018


Karl Friedrich Sinner, bývalý ředitel národního parku Bavorský les, vyprávěl ilustrativní příběh. Jednou provázel exkurzi horskými smrčinami, kde většina stromů – jako tomu ve zdejších pralesích bylo během předešlých tisíciletí už mnohokrát – uschla. Pozoruhodný biotop, kde pod ochranou suchých kmenů vyrůstá houští mladých smrčků a jeřábů, je domovem vzácných datlíků tříprstých a oblíbeným lovištěm rysů. Jeden z účastníků exkurze, starší pán, pořád něco nespokojeně komentoval. V polovině výletu to už ředitel Sinner nevydržel a zeptal se ho, zda se mu na okolní divočině něco nelíbí. „Minulý týden jsem se vrátil z Kanady, stálo mě to celý měsíční plat. A teď vidím, že něco podobného mám pár desítek kilometrů od domu.“