71 % lidí je proti novým lanovkám a sjezdovkám v národním parku na Šumavě

Se stavbou lanovek či sjezdovek v parku nesouhlasí 71 % dotázaných. Podpořilo by je pouhých 16 %.
Takovým projektům by otevřel cestu nový zákon o národním parku, který nedávno navrhli radní Plzeňského kraje. Průzkum však potvrdil, že své nepopulární plány budou muset probojovat proti velkému odporu veřejného mínění.
Sonda rovněž zjistila, že z důležitých aktérů ve sporu o národní park lidé nejméně věří právě krajským hejtmanům. „Rozhodně“ nebo „spíše“ jim důvěřuje pouze 34 % dotázaných. Naopak největší důvěře se těší přírodovědci (88 %), za kterými následují ochránci přírody, jako je Hnutí DUHA (62 %).
Návrh, který schválilo krajské zastupitelství, požaduje, aby se zóny, kde lze stavět, rozšířily ze současných pěti na bezmála 70 % národního parku [2]. Developerům by to umožnilo budovat nové mamutí projekty v šumavské přírodě.
Podobné změny prosazuje také jihočeský hejtman Jiří Zimola, který se koncem května stal stínovým ministrem životního prostředí ČSSD.
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Lidé si na Šumavě přejí národní park, ne lunapark. Turisté chtějí v národním parku obdivovat divokou přírodu, nikoli chodit od jedné atrakce ke druhé. Navrhovaný zákon by radikálně proměnil Šumavu a otevřel většinu národního parku komerční výstavbě. Ale hejtmani, ředitel Stráský a developeři nejprve musí své nepopulární plány probojovat proti drtivému nesouhlasu veřejného mínění. Češi a Češky si na rozdíl od nich své vzácné přírody váží a chtějí o ni pečovat.“
Poznámky:
[1] Kompletní průzkum: www.hnutiduha.cz/uploads/media/np_sumava_verejne_mineni.pdf
[2] Podrobnosti v tiskové zprávě: http://hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/select_category/76/artic...