Adresář pomůže najít ekofarmáře i biokluby

Ke každému hospodářství adresář uvádí podrobný sortiment a informace, co a kam dodávají. Projekt bezprostředně spojí zákazníky přímo se statkáři, aby lidé mohli snáze koupit zdravé, čerstvé místní jídlo z ekologického zemědělství.

Hnutí DUHA každého ze zařazených farmářů osobně kontaktovalo. Podmínkou pro uvedení je, aby farma přímo nabízela své zboží spotřebitelům či poskytovala ubytování s restaurací nabízející vlastní produkty nebo podobné služby. Mnoho farmářů umožňuje také prodej přes bedýnky, bioklub či na tržišti.

Lidé mohou v adresáři na www.hnutiduha.cz/bioadresar jednoduše vyhledat výrobce podle kraje i podle žádaného zboží. Zájemci tak mohou nakupovat zdravé biopotraviny z českého ekologického zemědělství, které nepostřikuje krajinu pesticidy a průmyslovými hnojivy. Navíc domácí zboží od místních zemědělců je čerstvé a nevozí se zbytečně z dalekých zemí.

Prodej na trzích, v bioklubech či ze dvorů má řadu přínosů: méně zbytečných obalů v popelnicích, oživení veřejných prostranství, lepší odbyt pro místní zemědělce a zdravé, čerstvé jídlo pro zákazníky.

Lenka Kaspříková z Hnutí DUHA řekla:
„V adresáři si každý může vyhledat zemědělce ve svém nebo v sousedním kraji podle zboží, které konkrétně potřebuje. Je tam asi pět set kontaktů na farmáře, kteří prodávají ze dvora, dodávají v bedýnkách nebo třeba přes biokluby. Nakupujeme-li přímo od farmářů, dopřejeme sobě a své rodině to, co se právě urodilo. Máme jistotu, že jsou potraviny skutečně čerstvé a poznáme i zemědělce, který je vypěstoval. Není to lákavější než napůl zelená rajčata bez vůně a chuti, přepravená z 2500 kilometrů vzdáleného Španělska?“