AKTUALIZOVÁNO: Šijeme roušky a pomáháme potřebným. Přidejte se také!

Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, říká „V Hnutí DUHA jsme se rozhodli, že po zbytek tohoto týdne bude práce všech našich zaměstnankyň a zaměstnanců spočívat v tom, co zváží jako aktuálně nejužitečnější. Řada z nás v tuto chvíli bude především šít roušky pro ty, kdo je nejvíce potřebují. To jsou nemocnice, zdravotní a sociální personál, sociální služby, senioři, lidi s postižením a oslabenou imunitou.”

Hlavním cílem je tedy nyní z domácích zdrojů šít roušky, kterých je kritický nedostatek.  Nošením roušky snížíte pravděpodobnost, že nakazíte ostatní, nově z výzkumu ČVUT také vyplývá, že je vhodné k roušce přidat i brýle. Nejde jen o ohleduplnost k druhým lidem, méně nakažených znamená zpětně i menší riziko pro nás. Dosáhnout nepřerušovaného používání roušek všemi lidmi v Česku je možné pouze tehdy, pokud budou dostupné a bude možné je účinně dezinfikovat.

Pokud také zvažujete, jak vaše organizace může nejlépe přispět k ulehčení současné situace, přidejte s k nám a dejte vašim zaměstnancům a zaměstnankyním možnost zapojit se do jakékoliv činnosti, kterou budou v dané situaci považovat za užitečnou.

Jak na to?

Než dorazí dostatek průmyslově vyrobených roušek, je možné šít poměrně účinné ochranné pomůcky na domácím šicím stroji nebo jen jehlou a nití. Návody pro šití pratelných roušek jsou dostupné například zde.

Informace o potřebě používání roušek jsou na webu www.rouskyvsem.cz a stávající občanské aktivity shrnuje například tento text na iDnes.cz. Seznam stovek zdravotnických zařízení, které řádně dezinfikované roušky potřebují, je zde.

 

Níže najdete základní rozcestník, podle kterého se můžete v poptávce po pomoci zorientovat - ať už podle místa nebo preferované činnosti: