Ambrozkův úřad stopnul dovoz odpadu k pálení

Hnutí DUHA dnes přivítalo rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které zamítlo žádost o souhlas s dovozem 80 tisíc tun odpadků z Německa k pálení v Praze–Malešicích.
Škvára a popílek – asi 300 kilogramů z každé tuny – by zůstala u nás, stejně jako hluk a znečištění z kamionů dovážejících odpadky přes hranici.
Hnutí DUHA prosazuje změnu legislativy, jež by spalovacím společnostem zabránila obcházet zákaz v zákoně a odpad importovat. Senátoři o návrhu budou hlasovat patrně tento týden. Někteří z nich ovšem chtějí naopak zamítnout i zvýšení pokut a další opatření, která mají zabránit pašování odpadků.
Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:
„Rozhodnutí Ambrozkova ministerstva je především dobrou zprávou pro lidi, kteří bydlí v sousedství pražské spalovny. Česká republika nemůže být popelnicí sousedních zemí jen proto, aby nesmyslné mamutí spalovny měly dostatek zakázek. Na každou tunu spáleného komunálního odpadu připadá asi tři sta kilogramů popela a škváry, plus kamiony a exhalace do vzduchu. Důležité je, aby senátoři nyní upravili také legislativu a definitivně uzavřeli cestu obcházení zákazu v zákoně, podle kterého do spaloven nelze vozit odpadky z ciziny.“