Atomové reaktory v Británii: nejprve férovou konkurenci

Než politici v Evropě i České republice začnou debatovat o nových atomových elektrárnách, musí podle Hnutí DUHA zavést pravidlo, že provozovatelé ručí za veškeré finanční škody při případné havárii. Ekologická organizace tak komentovala dnešní oznámení britské vlády, že uvažuje o stavbě několika nových reaktorů.
Atomový zákon omezuje finanční odpovědnost ČEZ za škody jen na velmi malou část. Stejný princip platí ve Velké Británii. Nejenže je takové pravidlo protismyslné – v chemickém průmyslu a dalších rizikových odvětvích nic podobného neplatí. Zároveň představuje nespravedlivou ekonomickou výhodu proti konkurenci, protože elektrárenské společnosti každoročně ušetří miliardové částky na pojistném. Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
„Zda stavět nové reaktory, nebo ne, je jedna otázka. Ale než začnou řešit tohle dilema, evropští – i čeští – politici by měli v prvé řadě vytknout před závorku, že provozovatelé atomových elektráren každopádně budou hradit veškeré škody při případné havárii. Omezení finanční odpovědnosti za škody při havárii jen na malou částku představuje masivní státní pomoc. Nejenže je protismyslné, ale především nespravedlivě pomáhá proti konkurenci – provozovatele reaktorů každoročně ušetří miliardové částky na pojistném.“