Blíží se OKD číslo 2?

Pavel Tykač drancuje svou Vršanskou uhelnou na úkor horníků a v reklamě na uhlí uvádí nepravdivé údaje

Takovému podnikateli chce ČEZ prodat elektrárnu Počerady?

Víc než šest miliard korun si za pouhé dva roky vybral formou dividendy ze své firmy Vršanská uhelná její vlastník, kontroverzní finančník a uhlobaron Pavel Tykač. Firmu přitom ve stejném období poslal do ztráty téměr půl miliardy korun a zaměstnancům snížil mzdu v průměru o 350 Kč. Vyplývá to z údajů dvou posledních výročních zpráv společnosti Vršanská uhelná.

Dle nejnovější výroční zprávy Vršanské uhelné (za rok 2015), která byla publikována v obchodním rejstříku [1], byla výsledná ztráta firmy 245 078 000 Kč (str. 18) a dividenda pro vlastníka 4 250 000 000 Kč (str. 18). Průměrná mzda ve firmě byla 30 998 Kč (str. 7). Přitom v roce 2014 byla průměrná mzda 31 348 Kč [2]. V roce 2014 byla Vršanská uhelná ve ztrátě 191 325 000 Kč a vyplacená dividenda činila 1,8 miliardy [3].

Pavel Tykač nepřistupuje ke strategickému zdroji jako zodpovědný správce, ale jako investiční dravec, který vysává lukrativní těžební firmu a posílá si peníze do své neprůhledné firmy INDOVERSE (CZECH) COAL INVESTMENTS LIMITED, která sídlí v daňovém ráji na Kypru [4]. Díky tomu z vyplacených dividend neplatí v ČR žádné daně. Velkolom Vršany je největší ložisko hnědého uhlí v České republice dostupné v rámci limitů těžby s vydaným povolením hornické činnosti až do roku 2052.

Komora OZE zveřejnila včera tiskovou zprávu, v níž usvědčila Pavla Tykače z klamavé reklamy. V reklamě na uhlí a proti větrné energii zveřejněné v aktuálním čísle týdeníku Respekt uvádí nepravdivé údaje. Reklama tvrdí, že za větrnou energii platí průměrná domácnost navíc deset tisíc ročně. Reklama říká, že v ČR nejsou dobré podmínky pro větrnou energetiku a že “naštěstí máme uhlí”. To vše není pravda [5]. Vršanská uhelná patří do skupiny Czech Coal ovládané podnikatelem Pavlem Tykačem, známým snahou prolomit limity těžby uhlí a bourat severočeské obce. 

V příloze tiskové zprávy je souhrn sporných finančních aktivit fosilního miliardáře Pavla Tykače. 

Podle veřejné výzvy lékařů, vědců, významných osobností veřejného života, místních politiků z Ústecka i ekologických organizací [6] je krajně rizikové a ekonomicky nevýhodné stejnému podnikateli prodávat i uhelnou elektrárnu ČEZ Počerady, která je zásobována práv uhlím z velkolomu Vršany.

Prodej kritizují také menšinoví akcionáři ČEZ a nedávno se k nim přidal i správce většinového státního - ministr financí Andrej Babiš a předseda dozorčí rady akademik Václav Pačes. Zdrženlivě se k prodeji vyjádřili i premiér Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Riziko prodeje nespočívá jenom v tom, že by Pavel Tykač mohl zacházet s elektrárnou a jejími zaměstnanci podobně jako s těžební firmou a horníky. Spolu s prodejem Počerad zanikne také povinnost Vršanské uhelné dodávat uhlí firmě ČEZ, která jej může volně využívat, i když elektrárnu Počerady uzavře [7]. Většinově státnímu ČEZu tak zahodí možnost kontrolovat v budoucnu všechny dostupné zásoby uhlí a hospodárně jej využívat pro teplárny a jen modernizované uhelné elektrárny - jak předpokládá i Státní energetická koncepce [8]. Uhlí z Vršan sice není dostatečně kvalitní pro teplárny nebo novou uhelnou elektrárnu Ledvice, ale ČEZ disponuje ještě uhlím z dalších dvou velkolomů, kde těží Severočeské doly, a.s. (Důl Obránců míru a Bílina) a provozuje také modernizované eletrktrány Tušimice a Prunéřov a uhlí může kombinovat.

Právě kvůli strategicky výhodné smlouvě na dodávky uhlí doporučila (vedle dalších důvodů) ČEZu před dvěma lety analýza společnosti Erste, aby elektrárnu (za tehdy navrhovanou cenu 8 miliard korun) neprodávala. Doslova Erste napsala: “Naopak ponechání si elektrárny EPC a tím pádem i zachování DKS (smlouvy na prodej uhlí) v platnosti do roku 2060 by znamenalo, že společnost ČEZ bude po roce 2025 kontrolovat, s výjimkou uhlí za limity na dole ČSA, všechno uhlí v České republice. Tato skutečnost může pro společnost ČEZ v budoucnu představovat významnou ekonomickou a strategickou výhodu.“ [9]

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace, řekl:

“Minulý týden jsme se dozvěděli, že univerzita v Oxfordu odmítla nabízený čtyřicetimilionový dar od Pavla Tykače kvůli kontroverzní pověsti tohoto “podnikatele. ČEZ mu chce nyní narychlo před volbami střelit uhelnou elektrárnu s výkonem poloviny Temelína, a nechat uhlí za sto miliard. Tenhle kšeft opravdu smrdí. ”

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

“Pavel Tykač si odlil z Vršanské uhelné přes čtyři miliardy za jediný rok, firmu poslal do ztráty a horníkům snížil mzdy. Státu by snad jedno OKD a jeden Bakala měli stačit jako dostatečná výstraha před nevýhodným prodáváním strategických energetických zdrojů investorským dravcům, kterým na zájmech státu, horníků ani životního prostředí nesejde. Stát by si neměl prodejem elektrárny ČEZ Počerady Pavlu Tykačovi a současnou ztrátou kontroly nad uhlím z velkolomu Vršan zadělávat na OKD číslo 2.”

Poznámky:

[1] Výroční zpráva Vršanské uhelné, a.s. za rok 2015 https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-detail?dokument=44810183&subjektId... (str. 18)

[2] Výroční zpráva Vršanské uhelné, a.s. za rok 2014 https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-detail?dokument=39191074&subjektId... (str. 8)

[3] Výroční zpráva Vršanské uhelné, a.s. za rok 2014 https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-detail?dokument=39191074&subjektId... (str. 18)

[4] Informace z obchodního rejstříku https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=25061&typ..., INDOVERSE (CZECH) COAL INVESTMENTS LIMITED 7101 Larnaka, Aradippou, Dramas 12, FREELAND BUILDING COMPLEX, 2nd floor, Flat/Office 4, Kyperská republika

[5] Jednoduchá analýza podpory obnovitelných zdrojů přitom ukazuje, že příspěvek na větrnou energetiku činí z každé spotřebované kilowatthodiny asi 1 haléř. Při průměrné roční spotřebě domácnosti asi 3 500 kWh to představuje asi 35 korun za rok a nikoliv 10 000, jak tvrdí reklama Vršanské uhelné. Navíc nevyužitý potenciál větrné energie v ČR je značný, představuje 3000 MW, tedy jedenapůlnásobek JE Temelín.

[6] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/04/vyzva_vlade-_p...

[7] Průměrná cena uhlí z velkolomu Vršany v letech 2009 - 2015 podle výročních zpráv Vršanské uhelné, a.s., dosahovala 480 Kč/tunu. Pokud ČEZ Počerady skutečně prodá, ztratí automaticky právo na odběr 220 milionů tun uhlí. V současnosti by toto uhlí mělo cenu 105 miliard korun [3]. Pro srovnání: prolomením limitů na velkolomu Bílina, které vláda schválila v roce 2015, otevírá ČEZu cestu k těžbě cca 100 milionů tun uhlí (tedy přibližně poloviny toho, o kolik přijde prodejem Počerad).

[8] Státní energetická koncepce stanovuje cíl omezit nízkoúčinné využití uhlí v elektrárnách a zajistit jeho předností spalování v účinnějších teplárnách hned na několika místech, konkrétně na str. 46, 49, 60, 67 a 68 (ke stažení zde: https://www.mpo.cz/dokument158059.html).

[9] Celý text analýzy má Greenpeace k dispozici a v případě zájmu vám jej na vyžádání zašle.

Příloha: Kontroverzní podnikatel Tykač je spojován s tunelováním i pádem bank