Brabec chce stejnou recyklaci jako v Německu

Ale odpadový plán je slabý v konkrétních opatřeních.

Hnutí DUHA uvítalo, že ministr životního prostředí Richard Brabec počítá s tím, aby recyklace komunálního odpadu u nás v příštích letech stoupla na 60 procent – stejnou míru jako v Německu.

Záměr je součástí prvního návrhu nového plánu nakládání s odpady v příštích deseti letech, který dnes zveřejnilo ministerstvo životního prostředí [1].

Ekologická organizace však návrhu vyčítá, že:

  • Sice počítá se 60% recyklací, ale vůbec ji nezařadil mezi cíle, jichž chce dosáhnout [2].
  • Jsou v něm jen velmi slabě připravena konkrétní praktická opatření, která by měla recyklaci zvýšit. 
  • Nadále počítá s tím, že bude vznikat asi dvakrát více zbytkového, takzvaného směsného komunálního odpadu než nyní v belgickém Vlámsku – a proto chystá zhruba osm nových velkospaloven odpadků.

Hnutí DUHA bude prosazovat, aby plán výslovně řekl, že peníze z evropských fondů půjdou v prvé řadě na obecní a městské projekty, které rozhýbají recyklaci a usnadní třídění odpadu. 

Pouze po dosažení německé míry recyklace by stát měl utrácet za další projekty na méně důležité cíle.

Česká republika nyní recykluje asi 30 % komunálního odpadu.

 

Ivo Kropáček, odpadový expert z Hnutí DUHA, řekl:

„Dostat se postupně na německou míru recyklace je rozumný plán. Budeme tak lépe využívat domácí materiály, a tudíž nejen sypat méně odpadků na skládky, ale také míň utrácet za import surovin z ciziny.“

„Ale návrh je hodně, hodně slabý v praktických opatřeních, jež nastartují recyklaci. Pro začátek by ministr Brabec měl s německou mírou recyklace nejenom nezávazně počítat, ale výslovně ji stanovit jako konkrétní cíl, k němuž bude směřovat například nový zákon o odpadech nebo rozdělování peněz z evropských fondů.“

„Plán by také měl výslovně říci, že evropské fondy půjdou v prvé řadě na obecní a městské projekty, které umožní, aby třídit odpad bylo nejen správné, ale také snadné. Až po dosažení německé míry recyklace by stát měl dávat peníze na další, méně důležité programy.“    

 

Kontakty:

Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Vojtěch Kotecký, programový ředitel, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz 

 

Poznámky:

[1] Návrh nového Plánu odpadového hospodářství je ke stažení na www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/news_140506_Plan_odpady/$FILE/Plan_odpadoveho_hospodarstvi-060514.pdf. Plánovaná 60% recyklace komunálního odpadu vyplývá z tabulky 23 na straně 59: 44% materiálové využití a 16% kompostování dává dohromady 60 %.

[2] Plán hovoří o závazném cíli 50% recyklace, ale pouze skla, papíru, kovů a plastů (například na straně 55) – to je ekvivalent recyklace asi 33 % komunálního odpadu. Ale protože recyklace právě těchto čtyř surovin je už poměrně vysoká, mnohem důležitější jsou plány v celkové recyklaci komunálního odpadu.

Šítky aktuality: