Britská konzervativní vláda zateplí 14 milionů domů

Britský program, ve kterém domácnosti dostanou podporu na zateplení budov, je podle londýnské vlády největším projektem k vylepšování domů od druhé světové války. Rodiny dostanou pomoc do výše 10 000 liber (270 tisíc korun).

Ekologická organizace prosazuje, aby také česká vláda vytvořila ambiciózní Program energetické nezávislosti, který naváže na Zelenou úsporám a pomůže domácnostem se zateplením téměř každého domu v republice [1].

Rodinám by tak srazila účty za teplo. Česká republika rovněž sníží svoji nechtěnou závislost na povrchových uhelných dolech i na zemním plynu z Ruska.

Ministři by do programu měli investovat peníze, které bude dostávat z aukcí povolenek ke znečišťování, jež od roku 2013 budou kupovat uhelné elektrárny, hutě, chemičky a další velké podniky. Vláda bude v příštích měsících rozhodovat o využití těchto peněz.

Ministr Chalupa už minulý týden řekl, že „si přeje“, aby desítky miliard korun, jež stát dostane z prodeje povolenek ke znečišťování, šly „hlavně“ do energetických úspor [2].

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:

"Tomáš Chalupa a ODS by se měli u britských konzervativců inspirovat a přijít s podobným programem. Pouze plošné zateplování domů může ukončit naši závislost na ruském plynu a končících uhelných dolech. Každý může mít útulný, teplý a zdravý domov – a přitom miliony domácností ušetří za vytápění tisíce korun ročně."

"Vláda by měla vytvořit Program energetické nezávislosti, který domácnostem pomůže se zateplením většiny českých domů, a investovat do něj miliardy korun, jež dostane z povolenek ke znečišťování."

Poznámky:
[1] Podrobnosti v tiskové zprávě Hnutí DUHA: http://hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/browse/2/article/zateplo...

[2] Podrobnosti v tiskové zprávě: http://hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/article/ministr-chalupa-...