Britská vláda plánuje atomové dotace – nedotace

Britské plány na výstavbu nových atomových reaktorů se neobejdou bez miliardové státní podpory, upozornilo dnes Hnutí DUHA.
Londýnská vláda má dnes odpoledne ohlásit, že podpoří výstavbu nové generace atomových reaktorů. Anoncuje přitom, že je nehodlá financovat přímými státními dotacemi. Odborníci ovšem soudí, že pokud chce najít investory, záměr se neobejde bez nějaké formy masivní finanční podpory, například garantovanými cenami elektřiny. Projekt se ve Velké Británii setkává s ostrou kritikou. Postavil se proti němu i parlamentní výbor pro obchod a průmysl.
Společnost British Energy, která provozuje většinu britských jaderných elektráren, chce nové reaktory stavět; sama však oznámila, že se záměr nevyplatí bez státních dotací a garancí [1].
British Energy by bývala byla v roce 2002 udělala bankrot kvůli vysokým provozním nákladům jejích nukleárních bloků, kdyby ji ministři nezachránili finanční injekcí ve výši 650 milionů liber. Zároveň stát převzal zhruba pětkrát vyšší dluhy ve fondu na likvidaci doslouživších reaktorů.
Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:
„Je úplně jedno, zda se státem zajišťované miliardy, které do nových reaktorů potečou, jmenují ‚dotace’, nebo nějak jinak. Britský projekt jen potvrzuje problém známý z jiných evropských států i USA: investoři mají nulový zájem o jadernou energetiku, pokud ji stát neudržuje nad vodou masivními podporami. Evropa potřebuje zaměřit pozornost a investice na razantní programy snižování energetické náročnosti průmyslu. Tady je nesrovnatelně větší potenciál než v atomové energetice. Přeskakování mezi uhelnými elektrárnami a atomovými reaktory jen prodlužuje život obstarožní energetice založené na vysoké spotřebě a velkých zdrojích."
 
Poznámky:
[1] Steve Thomas: The economics of nuclear power – analysis of recent studies, University of Greenwich Business School Public Services International Research Unit, Greenwich 2005
[2] Studie Hnutí DUHA o roli státní finanční podpory v současné jaderné energetice: www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/jadro_verejne_finance.pdf, stručná tisková zpráva: www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=387