Bursík kývl na recyklační návrhy Hnutí DUHA

Změny v zákoně o odpadech, jež dnes oznámil ministr životního prostředí [1], usnadní domácnostem třídění odpadu a rozhýbou recyklaci, řeklo Hnutí DUHA. Anoncované změny vycházejí z klíčových bodů [2] plánu na zvýšení recyklace, který před dvěma lety ekologická organizace navrhla [3].
Stejná opatření pro snadnější třídění odpadu požadují tisíce korespondenčních lístků od lidí z celé republiky, které dnes Martinu Bursíkovi předali herec Jaroslav Dušek a Hnutí DUHA.
Hlavní ohlášená legislativní opatření jsou:
změna v zákoně po vzoru Slovenska a Rakouska, podle které lidé v každé obci budou moci najít kontejnery na pět druhů tříděného odpadu – včetně zelených odpadků z kuchyní a zahrad;zvýšení poplatků za skládkování a jejich rozšíření i na pálení odpadu.Hnutí DUHA prosazuje rovněž zavedení motivačního poplatku, který by zvýhodnil obce, jež hodně odpadu třídí a zároveň málo produkují.
Změny v zákoně, které ekologická organizace prosazuje, by pomohly, aby třídit odpad bylo postupně stejně snadné jako jej sypat do popelnice.
Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad to průměrná česká domácnost má 140 metrů daleko. Proto míra recyklace odpadků u nás činí pouhých 20 % – zatímco v sousedním Německu či Rakousku už překročili padesátiprocentní hranici.
Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Anoncované změny jsou průlom. Přesně tohle jsme před dvěma lety navrhli a řadu měsíců prosazujeme. Změny pomohou zajistit, aby třídit odpad bylo nejen správné, ale také snadné – stejně snadné jako jej sypat do popelnice. Recyklace by se tak měla postupně zvýšit na úroveň úspěšných evropských států. Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad to dnes často máme stovky metrů daleko.“
Poznámky:
[1] Tisková zpráva MŽP: www.env.cz/AIS/web-news.nsf/9ab6596b5dac8075c1256662002b07 23/f042d678e42c7772c12573910039ab5a?OpenDocument
[2] Podrobnosti: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=354&year=2005%3E%3Cspan%20class=
[3] Kompletní plán Hnutí DUHA: http://www.hnutiduha.cz/publikace/lepsi_recyklacni_sluzby.pdf