Bursíkův program zelených domů

Za posledních dvacet let největší a nejpropracovanější projekt, jak snížit účty, jež rodiny platí za teplo, i dovoz paliv z Ruska a exhalace skleníkových plynů – tak Hnutí DUHA komentuje program, který dnes představil Martin Bursík [1].
Možnosti zateplování českých domů jsou pětapůlkrát větší než množství energie, kterou by dodávalo kontroverzní rozšíření uhelných dolů na Mostecku a bourání sousedních obcí. Pačesova komise i kalkulace Hnutí DUHA se shodují, že pokud Česká republika využije všech příležitostí k zateplení budov a vytápění zelenou energií, nebude potřebovat k topení žádný dovážený plyn ani žádné uhlí [2].
Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:
„Je to bezkonkurenčně největší a nejpropracovanější podobný program, jaký tu kdokoli v posledních dvaceti letech udělal. Rodiny ušetří tisíce korun ročně a republika srazí dovoz plynu z Ruska i exhalace oxidu uhličitého. Příležitosti jsou tak enormní, že velké debaty o uhelných dolech nebo atomových reaktorech vedle nich vypadají skoro jako poznámka pod čarou. Možnosti snižování energetické náročnosti českých domů jsou pětapůlkrát větší než energie, kterou bychom získali rozšiřováním uhelných dolů na Mostecku.“
Hnutí DUHA vede kampaň Velká výzva, jež má prosadit zákon, který dále rozhýbe investice do moderních zelených řešení: zateplování domů nebo čisté energetiky, pohodlné veřejné dopravy, snadné recyklace či místních potravin. Legislativa má po vzoru Velké Británie závazně stanovit, že české exhalace skleníkových plynů budou do roku 2050 klesat o 2 % ročně. Více na www.velkavyzva.cz.
Ekologická organizace také prosazuje, aby příští vláda zřídila speciální fond, kam bude ukládat miliardové výnosy, jež stát má z používání fosilních paliv, a financovala z něj program, který umožní zateplit skoro každý dům v zemi. Hnutí DUHA navrhlo, aby rozpočet ve výši 22 miliard korun ročně plnily hlavně výnosy z prodeje povolenek k exhalacím a zisky ČEZ [3].
Poznámky:
[1] Podrobnosti na www.zelenausporam.cz >> [2] Podrobnosti v tiskové zprávě >>
[3] Hnutí DUHA navrhuje, aby fond byl spravován Státním fondem životního prostředí. Podrobnosti v informačním listu >>