Čerstvé (a místní) bio, pořiď si sám

Místní a čerstvé biopotraviny přímo ze statku si mohou pořídit rodiny, které se ve svém městě přidají k takzvaným bioklubům. V sobotu se lidé z celé republiky sejdou na praktickém semináři, kde Hnutí DUHA bude radit, jak podobná neformální sdružení založit [1].
Ekologická organizace zde také poprvé představí sadu nových publikací, které slouží jako praktický návod pro zájemce o vytvoření bioklubu. Každý si je může stáhnout zdarma na webové stránce www.ceskebiopotraviny.cz [2].
Biokluby úspěšně fungují v řadě evropských měst. Sdružují se v nich rodiny či lidé, kteří chtějí odebírat biopotraviny přímo od nedalekých ekologických zemědělců. Vědí tak, čí zboží kupují, mohou svého statkáře osobně poznat a hlavně mají zaručený místní původ potravin. Zákazníci rovněž takto obejdou supermarkety, jež svoji nabídku často dovážejí z velké vzdálenosti a velkou většinu vydělaných peněz si ponechávají. V bioklubu veškerou útratu dostane přímo zemědělec.
Rodiny v bioklubech si pravidelně – obvykle jednou týdně – objednávají potraviny podle své potřeby. V určený den pak dostanou domů nebo na domluvené místo bedničku se zbožím přímo od zemědělce.
První české biokluby vznikly před několika lety v Praze, Brně a Olomouci. Třeba pražský Klub přátel biofarem, který organizují manželé Růžičkovi, funguje od roku 1995, soustavně rozšiřuje sortiment a přidává další a další statky. Hnutí DUHA chce tento trend rozšířit do dalších měst. Podpora silného místního trhu s biopotravinami je totiž velmi důležitá pro rozvoj českého ekologického zemědělství.
Ekologická organizace zároveň vede kampaň Hledá se česká buchta, která chce hlavní výrobce – velké pekárny, mlékárny, výrobce uzenin či zpracovatele ovoce a zeleniny – přimět, aby do obchodů dodávali více domácích, českých biopotravin [3].
Podle čísel, která v úterý publikovala agentura Green marketing, 62 % biopotravin prodaných loni v českých obchodech pocházelo z dovozu [4]. Často mezi ně patří i zboží, jež by mohli dodávat domácí zemědělci. Hnutí DUHA spustilo web www.ceskebiopotraviny.cz, odkud lidé mohou psát emaily přímo velkým výrobcům potravin a žádat po nich lepší nabídku.
Praktického rádce Čerstvé biopotraviny na dosah lze stáhnout na: www.hnutiduha.cz/publikace/cerstve_potraviny_na_dosah.pdf
Kateřina Kotásková z Hnutí DUHA řekla:
„Biokluby jsou elegantní způsob, jak nakoupit biopotraviny, které jsou zaručeně čerstvé a od místního zemědělce. Navíc máte jistotu, že peníze opravdu dostane statkář a většinu útraty neschlamstne supermarket. Osobně poznáte svého zemědělce, takže víte nejen co, ale také od koho jíte. Bioklubů po Evropě běží už stovky. Sama v brněnském bioklubu nakupuji každý týden. Na semináři či v publikacích se lidé dozví, jak mohou s přáteli založit bioklub i ve svém městě. Není to nic těžkého.”
 Poznámky:
[1] Podrobnější pozvánka: www.hnutiduha.cz/pics/pozvanka_bioseminar.pdf
[2] Praktický rádce ke stažení na www.hnutiduha.cz/publikace/cerstve_potraviny_na_dosah.pdf
[2] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=578
[3] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=588