Česká republika nepotřebuje žádný plyn na vytápění

Česká republika v budoucnu nebude potřebovat k vytápění vůbec žádný plyn z Ruska ani odjinud. Shodují se na tom propočty Hnutí DUHA i takzvané Pačesovy komise.
Stačí, aby vláda využila příležitostí k zateplení domů a využití domácího vytápění, jako jsou solární kolektory a další zelená zařízení. Srazila by tak nejen dovoz z Ruska, ale i účty, které miliony českých rodin platí za energii, a také exhalace skleníkových plynů.
České domy spotřebují 297 milionů gigajoulů energie ročně. Drtivá většina z toho připadá na vytápění a ohřívání vody, které také pohlcují nejvíce z dovozu zemního plynu. Ale závislost jde snížit:
Energetickou náročnost českých domů lze pomocí zateplování a dalších technických opatření srazit přibližně o 175 milionů gigajoulů ročně – tedy skoro o 60 procent. Spočetla to nezávislá studie, kterou loni nechalo sestavit Hnutí DUHA [1].Solární kolektory, výtopny či kotle na biomasu, efektivní tepelná čerpadla a další domácí, zelené zdroje energie mohou každoročně vyrábět zhruba 171 milionů gigajoulů tepla, tedy více než polovinu současné spotřeby. Vyplývá to z další studie, kterou loni publikovalo Hnutí DUHA se sdružením Calla [2].K velmi podobným číslům došla i takzvaná Pačesova komise. Možnosti snižování energetické náročnosti budov podle ní činí až 173 milionů gigajoulů a obnovitelné zdroje energie mohou dodávat přinejmenším 127 milionů gigajoulů tepla [3].
Právě vytápění pohlcuje zdaleka největší část české spotřeby zemního plynu. Ale už současné technologie dovolují prakticky nahradit kompletní spotřebu ruského plynu i uhlí, jehož spalování v kamnech dusí venkovské obce ve smogu.
Takzvané nízkoenergetické budovy mají zhruba o dvě třetiny nižší spotřebu než běžné stavby. Přitom stojí jen přibližně o 5–8 % více.
Hnutí DUHA prosazuje konkrétní opatření, která pomohou snížit účty za vytápění dovoz plynu i exhalace:
Větší grantové programy: Pomohly by rodinám pokrýt část nákladů na zateplení budov nebo solární kolektory, které topí zadarmo. Vláda už spustila první program určený pro školy, nemocnice a další veřejné budovy. Připravuje i další pro domácnosti. Ale kvůli malému objemu peněz pomůže zatím jen několika desítkám tisíc domů.Lepší standardy na budovy: Developeři by od roku 2010 měli stavět pouze nízkoenergetické domy. Zákon na podporu zeleného tepla: Nová legislativa by rozhýbala investice do solárních kolektorů, obecních výtopen na biomasu a podobných projektů. Pomůže tak využít levné, nevyčerpatelné a domácí zdroje energie na vytápění.Možnosti snížení energetické náročnosti českých budov – tedy oněch 175 milionů gigajoulů – jsou šestkrát větší než množství energie, kterou by dodávalo kontroverzní rozšíření uhelných dolů na Mostecku pod sousední obce.
Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:
„Pokud vláda využije příležitosti k zateplování domů a rozhýbání domácích, zelených zdrojů tepla, vůbec žádný plyn bychom nepotřebovali. Naše studie a čísla Pačesovy komise se skoro shodují. Právě ve vytápění domů končí zdaleka nejvíce plynu. Zateplením jde spotřebu snížit o desítky procent. Vlada by nemela odevzdane cekat na dalsi plynovou krizi. Ministři by měli dát více peněz do grantových programů, které domácnostem pomohou se zateplováním, a vylepšit legislativu. Každý může mít teplý, pohodlný a zdravý domov – a srazíme dovoz z Ruska, účty za vytápění i exhalace skleníkových plynů. Nízkoenergetické domy nepatří do nějaké sci-fi, už jich u nás stojí desítky a stavba je jen o pár procent dražší.“
Poznámky:
[1] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=589&year=2008%3E%3Cspan%20class=
[2] Podrobnosti v tiskové zprávě:
www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=597&year=2008%3E%3Cspan%20class=
[3] Zpráva Pačesovy komise: www.vlada.cz/assets/cs/rvk/NOK/aktuality/zpravanek081122.pdf