ČEZ nepovažuje kontroverzní důl za perspektivní

ČEZ už nepočítá s tím, že by byla šance rozšířit kontroverzní důl ČSA za takzvané územní limity těžby a dobývat uhlí pod sousedním městečkem Horní Jiřetín. Podle Hnutí DUHA to vyplývá z dnešního oznámení elektrárenské společnosti, že nemá zájem o jeho koupi.
ČEZ dnes oznámil, že nechce kupovat celou Mosteckou uhelnou společnost, „neboť sám má zájem pouze o důl Vršany, který hraje klíčovou roli v plánu obnovy uhelných elektráren“, přitom je celkem bezproblémový [1]. Akvizici sporného dolu ČSA hodlá ČEZ přenechat investiční společnosti J&T, která nedaleko vlastní teplárnu.
Elektrárenská společnost původně plánovala, že pokud by vláda souhlasila s bouráním Horního Jiřetína i Černic a pokračováním těžby v bezprostředním sousedství Litvínova, zvýšila by svoji kapacitu hnědouhelných elektráren oproti současnému plánu o 1320 megawattů.
Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:
„Tohle hovoří za vše. ČEZ vzdal snahu dostat se k ložiskům uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi. Evidentně už nevěří, že by u politiků prosadil rozšíření dolů a bourání obcí. Dotěžení zbytku uhlí k platným limitů těžby už přenechá J&T, protože to není perspektivní rozvojový projekt. Není divu. Koaliční strany, opoziční ČSSD i krajští zastupitelé se shodují, že bez souhlasu místních lidí s rozšiřováním dolů souhlasit nebudou. Pro místní lidi to může být velké ulehčení.“
Poznámky:
[1] Tisková zpráva ČEZ: www.cez.cz/cs/o-spolecnosti/media/tiskove-zpravy/1775.html