ČEZ nepovažuje sporný uhelný důl za perspektivní

ČEZ už nepočítá s tím, že by byla šance rozšířit kontroverzní důl ČSA za takzvané územní limity těžby a dobývat uhlí pod sousedním městečkem Horní Jiřetín. Podle Hnutí DUHA to vyplývá z dnešních zpráv v tisku, že elektrárenská společnost nemá zájem o jeho koupi.
Podle Hospodářských novin ČEZ skončil vyjednávání o převzetí Mostecké uhelné společnosti (MUS). Elektrárenská společnost nebyla ochotna za poloviční podíl MUS zaplatit požadovaných 20 miliard korun. Přitom hrubá hodnota uhlí pod Horním Jiřetínem se odhaduje na více než 200 miliard. MUS přitom vlastní ještě další důl Vršany, jehož těžba je pro ČEZ velmi důležitá.
ČEZ tedy evidentně počítal s tím, že by na dole ČSA pouze dotěžil zbytek uhlí pouze k platným limitům, podotkla ekologická organizace.
Elektrárenská společnost původně plánovala, že pokud by vláda souhlasila s bouráním Horního Jiřetína i Černic a pokračováním těžby v bezprostředním sousedství Litvínova, zvýšila by svoji kapacitu hnědouhelných elektráren oproti současnému plánu o 1320 megawattů.
Namísto zvyšování výroby z uhlí se ČEZ zaměří na zemní plyn – jehož spalování způsobuje podstatně menší exhalace. Avizoval výstavbu nové plynové elektrárny v Ústeckém kraji.
Jana Kubáňová z Hnutí DUHA řekla:
„Tohle hovoří za vše. ČEZ vzdal snahu dostat se k ložiskům uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi. Evidentně už nevěří, že by u politiků prosadil rozšíření dolů a bourání obcí. Není divu. Koaliční strany, opoziční ČSSD i krajští zastupitelé se shodují, že bez souhlasu místních lidí s rozšiřováním dolů souhlasit nebudou. Pro místní lidi to může být velké ulehčení.“
Poznámky:
[1] Hospodářské noviny, http://hn.ihned.cz/c4-10084240-22959500-500000_d-cez-vzdava-boj-o-uhli-s...