ČEZ začíná nabízet fotovoltaické systémy na klíč. Nadějné vyhlídky domácností ale může podkopat i firma sama

ČEZ dnes oznámil, že začíná domácnostem nabízet fotovoltaické systémy na klíč. Energetický gigant tím v praxi potvrdil, že trendu decentralizace energetiky může využít i tradiční energetická společnost. Pro rozvoj fotovoltaiky bude klíčové, aby vyhlášky připravované ministrem průmyslu Janem Mládkem a Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) neznemožnily nabídky ČEZu ani jeho konkurentů.

ČEZ začal ode dneška nabízet fotovoltaické systémy na klíč. Zákazníci si tak mohou u firmy objednat vyřízení dokumentace, kompletní technologii (panely, střídač, akumulační nádrž a případně i baterie) a její montáž i údržbu [1].

O dotace na nákup malých fotovoltaických systémů mohou od včerejška žádat domácnosti z programu Nová zelená úsporám. Jak ministerstvo životního prostředí, tak ČEZ svými kroky potvrzují, že v trendu posilování energetické soběstačnosti vidí příležitost a nikoliv hrozbu.

Hnutí DUHA společně s Cechem aplikovaných fotovoltaických technologií (CAFT), jehož členové již léta montují malé fotovoltaické elektrárny na střechy, ale upozorňují, že nadějné vyhlídky domácností mohou zcela zhatit technické vyhlášky, které v současné době připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu, Energetický regulační úřad i samy energetické společnosti [2], [3]. Divize ČEZ Distribuce při přípravě vyhlášek jistě nepoškodí divizi ČEZ Fotovoltaika, neměla by ovšem bránit ani jiným obchodním modelům, se kterými může přijít konkurence.

Jakub Halamíček, člen předsednictva Komory OZE a místopředseda CAFT, řekl:
“Jsme rádi, že v Česku přestává být fotovoltaika sprostým slovem a branže malých solárních elektráren začíná být zajímavá také pro velké firmy z tradiční energetiky. Zda to ČEZ myslí opravdu vážně se ukáže podle toho, co bude firma hájit na jednáních o připojování a měření: Zda v Česku bude dál platit měření po fázích, na kterém prodělají domácnosti s fotovoltaikou, ale vydělávají distribuční společnosti, nebo zda se po vzoru celé Evropy vrátíme k součtovému měření, jak bylo i u nás dříve zvykem.” 

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
“Nabídka ČEZu je průlomová a potvrzuje tak nové směřování ČEZu, jak o tom už asi rok mluví ředitel Beneš. ČEZ by teď nicméně měl ukázat, že to myslí vážně, a zasadit se o dobrou podobu několika zásadních předpisů: Podpořit zavedení takzvaného součtového měření a možnosti, aby domácnosti mohly malé přebytky dodávat do sítě. V opačném případě bych se nemohl ubránit dojmu, že jde pouze o zelený nátěr zpátečnické firmy.”

Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, řekl:
“Dobrý týden pro obnovitelné zdroje: Ministr Brabec otevřel fotovoltaice dveře v Nové zelené úsporám a teď do ní konečně vstupuje i ČEZ. Věřím, že ČEZ nezneužije své výjimečné pozice vlastníka podstatné části distribuční soustavy ke komplikacím fotovoltaických projektů, které nebudou jeho vlastní.”

Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Zveřejněno dnes na webu ČEZ: http://www.cez.cz/cs/fotovoltaika.html
[2] Ekonomické bilanci malých fotovoltaických elektráren by významně pomohla změna vyhlášky 82/2011, která upravuje měření dodávek do distribuční soustavy (včetně mikrozdrojů). Žádoucí změnou by byl přechod na součtové měření, tedy způsob běžný ve všech evropských zemích (jde o to, aby domácnost s vlastním zdrojem elektřiny v každém okamžiku platila za odběr daný součtem toků ve všech fázích).
[3] Návrh vyhlášky, která upravuje podmínky pro připojování mj. fotovoltaických elektráren k distribuční síti. Aktuálně je připravovaná vyhláška v meziresortním připomínkovém řízení, která na malé instalace může uvalit likvidační sankce za tzv. přetoky do sítě či je přímo zakázat. Domácnosti, které se nechtějí zcela odpojit od sítě, by v tomto případě fotovoltaickou elektrárnu nemohly provozovat.

Šítky aktuality: