Chalupa chce investovat do chytrých domů

Hnutí DUHA uvítalo plán ministra životního prostředí, který chce pomoci statisícům domácností zbavit se závislosti na vytápění fosilními palivy.

Program sníží rodinám účty za teplo o desítky procent a srazí naši závislost na povrchových uhelných dolech i na drahém ruském plynu.

Ekologická organizace loni navrhla, aby vláda na takový program vyčlenila peníze z prodeje povolenek ke znečišťování průmyslovým podnikům [1] – a Tomáš Chalupa právě takový záměr dnes představil.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Každý může mít útulný, teplý a zdravý domov – a rodiny ušetří na vytápění tisíce korun ročně. Přitom srazíme naši nechtěnou závislost na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska.“

„Je to v hlavních bodech stejný plán, jaký jsme loni navrhli, takže jsme celkem spokojeni.“

Příležitosti jsou enormní. Rozumné možnosti k zateplování českých domů činí asi dvakrát více než množství energie, které by šlo získat z kontroverzního prolomení limitů těžby, rozšiřování uhelných dolů a bourání dalších obcí na Mostecku.

Program naváže na úspěšnou a populární Zelenou úsporám. Hnutí DUHA prosazuje, aby pomáhal se zateplováním domů, výměnou oken, obměnou topných soustav, instalací kotlů na biomasu nebo solárních kolektorů k ohřívání vody na střechách a podobně.

Umožnil by tak vylepšit většinu budov v zemi – rok po roku, dům po domu.

Nezávislá studie, kterou Hnutí DUHA zadalo, spočetla, že chytré domy mohou českým domácnostem, obcím a firmám ušetřit 39 miliard korun ročně [2].

Poznámky:
[1] Podrobnosti o plánu, který Hnutí DUHA navrhlo a prosazuje: http://hnutiduha.cz/publikace/domy-ve-vate
nebo stručně v tiskové zprávě
http://hnutiduha.cz/aktualne/zateplovani-usetri-39-miliard-rocne-0
[2] Podrobnosti v tiskové zprávě:
http://hnutiduha.cz/aktualne/zateplovani-usetri-39-miliard-rocne-0

Šítky aktuality: