Číslo týdne: 100 miliard. O tolik mohou přijít ročně energetické molochy díky chytrým neplatičům

Pár technických vychytávek  sníží rodinné účty o desetitisíce ročně

Hnutí DUHA dnes upozornilo, že velkým energetickým firmám v ČR hrozí propad ročních tržeb až o 100 miliard korun. Je to částka, kterou mohou ušetřit zdejší domácnosti dohromady pomocí jednoduchých a běžně dostupných technických řešení, jako je zateplování domů, solární ohřev vody, kotle na biomasu, úsporné spotřebiče nebo fotovoltaické elektrárny na střechách.

Průměrná domácnost platí za teplo a elektřinu 35 tisíc korun ročně. Chytré inovace mohou snížit účty na 10 tisíc korun i méně [1]. Při počtu našich domácností 4 miliony to dělá ročně 100 miliard, které by tak domácnosti nezaplatily.

Ekologická organizace poukazuje, že energetické společnosti vydělávají enormní částky na tom, že cena fosilních paliv na globálním trhu v posledních několika letech rychle roste. Mohou proto svým zákazníkům účtovat desítky miliard ročně navíc, aniž by jim nabídly sebemenší inovaci nebo musely jakkoli vylepšit své služby [2].

Hnutí DUHA proto včera zahájilo novou občanskou iniciativu Neplatiči. Jejím cílem je inspirovat majitele domů a bytů k razantním úsporným opatřením, vlastní výrobě energie a větší energetické nezávislosti. Rozmnožili by tak řady těch, jejichž platby za energii jsou ve srovnání s průměrem o desítky tisíc korun ročně nižší. Pro zájemce o konkrétní úspory energie byl spuštěn interaktivní web www.nechciplatit.cz

Stát může pomoci lidem osvobodit se od vysokých plateb, bude-li systematicky podporovat zateplování domů, malé obnovitelné zdroje a další energetické renovace. Prvním krokem k tomu je přijetí fosilního zákona podle úspěšného britského vzoru, který stanoví, jak se bude naše země zbavovat závislosti na drahé ropě a plynu i na uhelných dolech [3]. Takový předpis dá jistotu domácnostem i energetickým firmám, aby se mohly pustit do inovací.

Další čísla týdne sledujte v seriálu Hnutí DUHA o české závislosti na fosilních palivech www.cislotydne.cz


Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Kdyby mohly všechny domácnosti využít běžně dostupné technické vychytávky a vstoupit do klubu chytrých Neplatičů hned teď, tak by příští rok ČEZ, RWE či teplárny přišly na tržbách celkem o 100 miliard korun. Tak rychle to samozřejmě nepůjde. Rodiny se však postupně závislosti na drahé fosilní energii zbavovat mohou a nebudou pak platit zbytečně vysoké účty.“
 
„Lidé chtějí teplo, světlo a funkční spotřebiče. Nepotřebují mnoho energie, potřebují kvalitní energetické služby. A zde je velká příležitost pro firmy. Aspoň pro ty, které budou pomáhat domácnostem ke kvalitním oknům, zateplení stěn a střechy, solárnímu ohřívání vody nebo třeba úsporným ledničkám a dalším spotřebičům. Prodávat kvanta energie se postupně přestane vyplácet. Místo na trhu převezmou chytré a šetrné inovace.“

Poznámky:
[1] Kalkulace Hnutí DUHA na základě expertních studií o potenciálech snižování spotřeby tepla a elektřiny a domácí výrobě energie.
Například: Šafařík, M.: Studie o dopadech zateplování budov na spotřebu uhlí a zemního plynu v České republice, Porsenna, Praha 2010. Ke stažení na: http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2011/10/studie_o_dopad... (potenciál úspor v domácnostech najdete na str. 29 a 31)
[2] Vysoká cena paliv totiž postupně zvedá maloobchodní cenu energií – ať už víceméně přímo jako v případě zemního plynu či benzínu nebo nepřímo, například u elektřiny.
[3] Bližší informace o navrhovaném českém fosilním zákonu a iniciativě Velká výzva: www.velkavyzva.cz/content/files/DOKUMENTY/1/www-brozurka-www.pdf

Příloha:
Nový informační list „Příklady domů, jejichž majitelé se nebojí účtů za vytápění“  - příklady dobré praxe v rodinných domech, obytných sídlištích, kancelářských budovách či školách



Tisková zpráva vznikla v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství (CZ.1.07/3.1.00/37.0075), spolufinancovaném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Šítky aktuality: