Číslo týdne: 18. Británie snížila spotřebu energie o 18 procent za deset let

Zároveň roste ekonomika.

Za jediný rok 2014 snížila Británie spotřebu energie o rekordních 6,6 procent. Zároveň ekonomika ostrovního království rostla relativně rychle: o 2,8 procenta. Celková spotřeba energie je o 18 procent nižší než době maxima v roce 2005 i nižší než před 50 lety. Ukazují to nové údaje britského ministerstva energetiky a změny klimatu [1].

Zejména po roce 2008 – kdy byl schválen britský antifosilní zákon – dochází k zrychlení úspor energie i posilování ekonomiky. Země se také zbavila už pětiny své závislosti na fosilních palivech a spotřeba uhlí je nižší než v roce 1850 [2].

Dlouhodobě se daří snižovat spotřebu energie v průmyslu. Proto také Svaz britského průmyslu a Konfederace odborových svazů podporovaly přijetí antifosilního zákona. Dodnes jeho přínos pociťují investicemi do inovací a nových odvětví. Do Británie se – díky místní poptávce – stěhují továrny vyrábějící větrné elektrárny či úsporná auta.

Od přijetí zákona se začala zvyšovat energetická efektivita domácností a dokonce se podařilo i snížit závislost dopravy na ropě [3].
 
Británie není jediná země, která zdůrazňuje snižování spotřeby energie a fosilních paliv a ekonomicky i sociálně z toho profituje. Francouzský senát předminulý týden definitivně schválil zákon, který směřuje zemi ke snížení spotřeby energie o 50 procent. Stejný cíl má i Německo ve své Energiewende [4].

Naproti tomu schválená aktualizace Státní energetické koncepce počítá s nárůstem konečné spotřeby energie o 3 až 10 % do roku 2040 (proti současnému stavu). Přitom experti renomovaného Wuppertalského institutu na základě podkladů vládní Pačesovy komise spočetli, že konečná spotřeba energie v ČR může klesnout do roku 2050 až o 38 procent [5].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Britská ekonomika prožila minulý rok nenápadný, zato důležitý zlom. Posilovala a přitom spotřeba energie klesla pod úroveň šedesátých let minulého století. Cestou výrazného snižování spotřeby energeie jdou i další země, třeba Francie Německo. České plány na zvyšování spotřeby jsou čím dál zjevněji zcela mimo diskurz. A přestává to být legrace, za pár let může být zcela mimo i náš průmysl zatížený vysokou energetickou náročností. Sobotkova vláda by neměla otálet se schválením antifosilního zákona, tedy zákona, který stojí za britským úspěchem a kopírují ho úspěšně další evropské země. K jeho přijetí se zavázala i ve svém programovém prohlášení.“

Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://www.carbonbrief.org/blog/2015/07/five-charts-show-the-historic-sh...
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/cislo-tydne-1850-loni-spotrebovala-brit...
[3] http://www.carbonbrief.org/media/427793/energy-use-by-sector.png
[4] http://energytransition.de/2015/02/french-energy-transition-german-energ...
[5] http://chytraenergie.info/images/stories/chytra_energie.pdf (tab. 11 na str. 95)

Šítky aktuality: