Číslo týdne: 5. Zateplíme pět milionů bytů, slibují britští sociální demokraté před zítřejšími volbami

Britští labouristé slibují masivní zateplování [1], liberální demokraté (a opět i labouristé) chtějí do roku 2030 zbavit výrobu elektřiny fosilních paliv [1,2]. Konzervativci usilují o další výrazné snížení spotřeby uhlí [3]. Skotská národní strana hodlá pokračovat v platnosti nedávného zákazu těžby břidličného plynu ve Skotsku [4].

Všechny hlavní britské strany však koketují s rozvojem těžby zemního plynu a ropy, zejména v okolí britských ostrovů, což je ekologickými organizacemi kritizováno.

Zároveň však strany trvají na zachování úspěšného antifosilního zákona [5], který možnosti těžby plynu a ropy limituje. Proti zákonu je pouze krajně pravicová a protievropská strana UKIP, která zároveň prosazuje pokračování těžby uhlí v Británii [6]. Naopak místní zelení prosazují jak útlum uhlí, tak ostatních fosilních paliv [7].

Přelomový antifosilní zákon prosadila labouristická vláda s podporou tehdejších opozičních konzervativců i liberálních demokratů, Svazu britského průmyslu i odborů. Za šest let se snížila celková závislost Velké Británie na fosilních palivech o 12 procent [8] a do ostrovního království se – díky místní poptávce – také stěhují továrny vyrábějící větrné elektrárny či úsporná auta.
Zákon pomohl i rodinám. Anglické a velšské domácnosti nyní platí o čtvrtinu nižší účty za plyn a elektřinu, zejména díky zateplování domů a modernizaci vytápění [9].
Britský zákon už má několik mladších následovníků. Jen za minulý rok byla podobná legislativa schválena v Dánsku, Finsku a Francii. Dříve vznikly analogické zákony ve Švédsku či Rakousku. Legislativu podobnou britské připravuje Irsko, Malta a další státy.

Současná česká vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se v programovém prohlášení zavázala k podobnému zákonu [10]. Souhlasí s ním i opoziční TOP09 a KSČM. Ministerstvo životního prostředí zákon připravuje.


Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Pokud zítřejší volby nevyhrají extrémisté z UKIP, Británie bude pokračovat ve snižování závislosti na fosilních palivech. Konzervativci plánují omezovat uhlí, labouristé zateplovat, liberálové chtějí razantně rozvíjet obnovitelné zdroje a skotští nacionalisté se snaží zachovat zákaz těžby břidlicového plynu a dovést Skotsko k nezávislosti na fosilní elektřině.“

„Česká vláda může prolomit limity těžby uhlí a přidat se tak k (energetickým) extrémistům z UKIP nebo se vydat cestou snižování závislosti na fosilních palivech tak jako slušné strany, které vedou úspěšnou Británii.“

Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://www.labour.org.uk/page/-/BritainCanBeBetter-TheLabourPartyManifes...
[2] https://d3n8a8pro7vhmx.cloudfront.net/libdems/pages/8907/attachments/ori...
[3] https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/manifesto2015/ConservativeManifesto20...
[4] http://votesnp.com/docs/manifesto.pdf
[5] http://cislotydne.cz/tri/
[6] https://d3n8a8pro7vhmx.cloudfront.net/ukipdev/pages/1103/attachments/ori...
[7] https://www.greenparty.org.uk/assets/files/manifesto/Green_Party_2015_Ge...
[8] http://hnutiduha.cz/aktualne/britanie-snizuje-zavislost-na-rope-plynu-uh...
[9] http://cislotydne.cz/25/  
[10] http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/dulezite-dokumenty/programove_p...

Šítky aktuality: