ČSSD kýve na zákon, který rozhýbe zelenou ekonomiku

Hnutí DUHA uvítalo, že stínový ministr životního prostředí za ČSSD podpořil zákon, který rozhýbe investice do moderních zelených řešení [1] – zateplování domů nebo čisté energetiky, pohodlné veřejné dopravy, snadné recyklace či místních potravin.
Ekologická organizace prosazuje legislativu po vzoru Velké Británie, jež závazně stanoví, že české exhalace skleníkových plynů budou do roku 2050 klesat o 2 % ročně [2]. Petr Petržílek, sociálně demokratický stínový ministr, dnes anoncoval, že ČSSD bude návrh podporovat.
Moderní, zelené technologie posílí ekonomiku, sníží účty rodinám i závislost na dovozu energie a srazí český příspěvek ke globálnímu znečištění. Na britském zákoně se shodla vláda i opozice, vlivné ekologické a humanitární organizace, odbory i Konfederace britského průmyslu.
Hnutí DUHA před třemi dny odstartovalo kampaň Velká výzva, která má zákon prosadit. Podle průzkumu legislativu podporuje také 66 % české veřejnosti. Každý se může přidat a napsat svým poslancům z webové stránky www.velkavyzva.cz.
Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:
„Souhlas z ČSSD je výborná zpráva. Důležitý test bude, zda Jiří Paroubek zajistí, aby na zákon kývl i poslanecký klub. Budeme jednat s ostatními stranami, aby se přidaly. Zákon rozhýbe investice do moderních zelených řešení – zateplování domů, čisté energie, pohodlné veřejné dopravy, místních potravin nebo snadné recyklace. Posílí tak ekonomiku, sníží účty rodinám i závislost na dovozu energie a srazí náš příspěvek ke globálnímu znečištění. Obdobný britský zákon podporovala vláda i opoziční strany, odbory i průmysl.“
Poznámky:
[1] Více v tiskové zprávě ČSSD >> [2] Více v informační publikaci o kampani Velká výzva a navrhovaném zákoně >>