ČSSD slibuje ekologickou daňovou reformu

Hnutí DUHA dnes přivítalo, že sociální demokraté po volbách hodlají provést ekologickou daňovou reformu.
ČSSD se v dnes schváleném volebním programu zavázala snižovat vysokou energetickou náročnost českého průmyslu o 3,5 procenta ročně. "Prosadíme…ekologickou daňovou reformu", slibuje rovněž (str. 32).
Ekologické organizaci ale v programu chybí konkrétní opatření ke zvýšení slabé recyklace odpadu, reforma lesního zákona, která by zajistila šetrné hospodaření, či plány na omezení exhalací oxidu uhličitého. Řada zelených bodů je navíc poměrně vágní. Hnutí DUHA proto uvítalo, že ČSSD hodlá k tomuto tématu připravit speciální volební manifest.
České ekologické organizace v prosinci zveřejnily své volební priority, mezi které vedle zelené daňové reformy patří také:
snížení exhalací oxidu uhličitého z průmyslu v příštím kole obchodování s emisemi o 5 %;
balíček legislativních změn a investičních opatření, která by zajistila lepší recyklační služby pro domy a byty;
změny v lesním zákoně, které by zajistily šetrnější hospodaření;
formální zřízení alespoň 95 % území navržených pro soustavu ochrany přírody Natura 2000;
rozšíření mýta na kamiony na všechny dálnice a hlavní silnice a na veškerá nákladní auta.
Priority ekologických organizací pro volby 2006 lze stáhnout na:
www.zelenykruh.cz/dokumenty/volebni-priority.pdf
 
 
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
 
"Vysoká energetická náročnost patří mezi nejvážnější problémy české ekonomiky. Zvyšuje znečištění i spotřebu uhlí, ropy či uranu a poškozuje konkurenceschopnost domácích podniků. Ekologická daňová reforma je klíčové opatření. Motivuje k investicím do čistých, efektivních technologií, vytvoří tisíce nových pracovních míst a omezí exhalace. Sociální demokraté ale musí k obecnému závazku ještě přidat konkrétní plán a harmonogram, jak reformu provedou. V obecném volebním programu také chybí, co konkrétně udělají pro lepší recyklaci odpadu, šetrnější hospodaření v českých lesích či omezení velmi vysokých exhalací oxidu uhličitého."