ČSSD svůj postoj k uhelným dolům nemění, bez ohledu na Foldynův úlet

Předseda ústeckého krajského výboru ČSSD Petr Benda dnes Greenpeace oficiálně potvrdil, že volební program strany v otázce limitů těžby uhlí i nadále platí (1). Stejně se vyjádřil i stínový ministr ŽP Petr Petržílek. Vyvrátili tak obavy, které přinesly nedávné výroky lídra severočeské kandidátky ČSSD Jaroslava Foldyny. Ten opakovaně uvedl, že podporuje prolomení platných limitů těžby a souhlasí se zbouráním města Horního Jiřetína.
Sociální demokracie jde do krajských voleb na Ústecku s programem, který bourání dalších obcí odmítá. Výslovně v něm stojí: „Dál budeme bojovat o peníze na sanaci krajiny, zařadíme platné ekologické limity těžby uhlí do zásad pro další územní rozvoj kraje“, a to bez dalších podmínek či kliček umožňujících dvojí výklad (2). Foldyna však včera pro regionální přílohu MF Dnes uvedl, že prolomení limitů podporuje (3). Minulý týden na Fóru kandidátů pořádaném neziskovými organizacemi v Ústí nad Labem byl ještě ostřejší („Když bych o tom měl hlasovat, budu hlasovat za předpokladu, když to bude výhodné pro Ústecký kraj, pro prolomení limitů“) a nadto zpochybnil volební program vlastní strany. (4)
Dnešní vyjádření čelných sociálních demokratů uklidnilo obavy ekologických i místních občanských organizací. Na řadě je teď podle nich Jaroslav Foldyna – buď bude názor ČSSD a její volební program respektovat, nebo by měl z kandidátky odstoupit. Zachování limitů těžby podle loňského průzkumu CVVM podporuje v kraji přes 70 % voličů sociální demokracie, jejich prolomení si přeje pouhých 8 % z nich (5).
Jan Rovenský z Greenpeace ČR uvedl:„Dobrá zpráva je, že sociální demokraté se zachovali zásadově a program kvůli úletu svého lídra nemění. Špatná zpráva bude, pokud z toho pan Foldyna nevyvodí důsledky. Měl by si ujasnit, zda kandiduje za ČSSD, nebo za Mosteckou uhelnou.“
Jana Kubáňová z Hnutí DUHA doplnila: „Pan Foldyna svou otevřenou podporou pro zrušení limitů těžby zaskočil nejen vlastní stranu. Zmateno musí být především přes 70 procent voličů sociální demokracie v Ústeckém kraji, kteří bourání Horního Jiřetína odmítají. Ostatní představitelé strany nicméně jasně potvrdili, že svůj volební program myslí vážně a na rozdíl od svého lídra jej nepovažují jen za kus papíru.“
Radek Zahradník z litvínovského občanského sdružení Kořeny řekl: „Zkuste si představit Jiřího Paroubka, jak necelé tři týdny před parlamentními volbami ohlásí, že je pro zavedení poplatků u lékaře, i když v programu ČSSD je pravý opak. Pan Foldyna své straně provedl něco podobného.“
 
Poznámky:
(1) Petr Benda  ve svém dnešním mailu Greenpeace napsal: „Sociální demokracie má problematiku těžebních limitů zapracovanou ve svém krajském volebním programu, tento program je pro nás závazným dokumentem. Chápeme ale, že se touto otázkou budeme muset vážně zabývat. Pro případ, že bude vyvolána diskuse někým na toto téma budeme chtít, aby o nich rozhodovali občané v referendu, aby případně byli adekvátně odškodněni, aby byla nahrazena ekologická újma a aby vytěžené uhlí nebylo primitivně spalováno, ale chemicky využito. ČSSD nebude iniciovat diskusi na toto téma.“ Petr Petržílek telefonicky uvedl, že na zachování limitů i platného volebního programu bezpodmínečně trvá.
(2) Kompletní program ČSSD pro krajské volby v Ústeckém kraji je ke stažení . (3) Plný text vyjádření Jaroslava Foldyny pro MF Dnes.(4) Viz kompletní zvukový záznam Fóra.
(5) Uvedené údaje jsou převzaty z loňského průzkumu veřejného mínění provedeného CVVM. Podle něj zachování limitů podporuje 71,5 % voličů ČSSD v Ústeckém kraji, jejich prolomení preferuje pouhých 7,7 % z nich. Závěry průzkumu naleznete na webu CVVM, podrobnější výsledky poskytuje CVVM bezplatně.