Další úspěšný rok britského antifosilního zákona. Vytlačuje staré a nepotřebné uhelné elektrárny

Po šesti letech srazil spotřebu uhlí, ropy a plynu o pětinu

Britská ekonomika je už o pětinu méně závislá na uhlí, ropě a zemním plynu než před rokem 2008, kdy byl přijat přelomový antifosilní zákon. Ten stanovil závazné tempo snižování spotřeby fosilních paliv.

Za rok 2014 klesla závislost o rekordních 6 procent (po odečtení vlivu relativně teplejší zimy). Potvrdila to nejnovější zpráva oficiální komise ekonomů, technických expertů a vědců, která dohlíží na naplňování klíčového zákona, který modernizuje britskou ekonomiku [1].

Komise upozorňuje, že za loňským úspěchem stojí zejména odstavování starých uhelných zdrojů. Británii se také podařilo mírně snížit spotřebu elektřiny a zvýšit efektivitu využívání energie v průmyslu. Dobře pokračuje instalace obnovitelných zdrojů elektřiny. Naopak zateplování domů loni příliš nepokročilo.

Ostrovnímu království se daří snižovat spotřebu fosilních paliv dokonce víc než zákon ukládá a už loni se přiblížilo splnění cíle EU pro rok 2030.

Vláda Bohuslava Sobotky se zavázala k antifosilnímu zákonu podle úspěšného britského vzoru již ve svém programovém prohlášení [2]. Podporují jej i obě opoziční strany TOP 09 a Starostové a Nezávislí i KSČM [3]. Návrh nyní připravuje ministerstvo životního prostředí.

Na britském zákonu se shodli labouristé s konzervativci i liberály, podpořil jej Svaz britského průmyslu i odbory. A vyplatilo se to. Zákon rozhýbal inovace v průmyslu i chytrá řešení, jako je zateplování domů, výroba čisté energie či aut s nízkou spotřebou.

Anglické a velšské domácnosti platí o čtvrtinu nižší účty za plyn a elektřinu zejména díky zateplování domů a modernizaci vytápění [4]. Do ostrovního království se – díky místní poptávce – také stěhují továrny vyrábějící větrné elektrárny či úsporná auta.

Zákony pro snížení spotřeby fosilních paliv přijali minulý rok také v Dánsku, Finsku a Francii [5]. V minulých letech vznikla podobná legislativa rovněž ve Švédsku, Rakousku či nejprůmyslovějším německém regionu Severním Porýní-Vestfálsku [6] a připravuje se i v Irsku a dalších státech.

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Snížit během šesti let spotřebu uhlí, ropy a plynu o dvacet procent je fantastický úspěch britského antifosilního zákona. Firmy stavějí v Británii nové továrny a nabírají tisíce zaměstnanců, protože o technologie s nižší spotřebou je zájem. Čeští odboroví předáci a Svaz průmyslu by se měli přestat bát, že obnovitelné zdroje a snižování spotřeby energie zruinují český průmysl nebo pracovní trh, je to přímo naopak.“

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Reducing emissions and preparing for climate change: 2015 Progress Report to Parliament:: http://www.theccc.org.uk/publication/reducing-emissions-and-preparing-for-climate-change-2015-progress-report-to-parliament/

[2] Program vlády slibuje srazit kritickou závislost na fosilních palivech a zlepšit recyklaci odpadu: www.hnutiduha.cz/aktualne/program-vlady-slibuje-srazit-kritickou-zavislost-na-fosilnich-palivech-zlepsit-recyklaci

[3] Karel Schwarzenberg: podporujeme zákon ke snížení závislosti na fosilních palivech:

www.hnutiduha.cz/aktualne/karel-schwarzenberg-podporujeme-zakon-ke-snizeni-zavislosti-na-fosilnich-palivech

[4] Dle zprávy Národního statistického úřadu – více na: http://www.cislotydne.cz/25/

[5] http://hnutiduha.cz/aktualne/francie-schvalila-zakon-ktery-snizi-zavislost-na-rope-plynu

[6] http://hnutiduha.cz/aktualne/cislo-tydne-80-nejprumyslovejsi-region-nemecka-snizi-spotrebu-fosilnich-paliv-o-80-procent

Šítky aktuality: