Den architektury: Hnutí DUHA pozvalo veřejnost do energeticky příkladných staveb

Uplynulý víkend se v rámci Dne architektury uskutečnily desítky exkurzí v desítkách měst s architekty, historiky i stavebními experty. Akci organizovalo občanské sdružení Kruh, které dlouhodobě představuje lidem kvalitní architekturu. Celkem bylo letos naplánováno přes 90 prohlídek ve 49 městech.

Hnutí DUHA jako spolupořadatel akce připravilo jednodenní exkurzi v Praze a představilo různé typy moderních environmentálně šetrných a energeticky úsporných budov.

Jako ukázkový byl vybrán obytný viladům Pod Altánem a Ekocentrum Archa Country Life v Nenačovicích. Viladům Pod Altánem je první bytový dům splňující kritéria energeticky pasivního standardu, který svým konceptem a architekturou navazuje na prvorepublikovou tradici městských bytových vil se zahradou. V případě Ekocentra Archa se jedná o rekonstrukci původního kravína na multifunkčně využívaný objekt společnosti Country Life, demonstrující šetrný postoj k životnímu prostředí. Obě stavby jsou nositeli mnoha českých i mezinárodních ocenění. Naposledy bylo letos v říjnu oceněno Ekocentrum Archa prvním místem v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR [1].

Exkurzi vedl architekt Aleš Brotánek, autor obou staveb, který se energeticky efektivní architektuře dlouhodobě věnuje po projekční i propagační stránce.

Tomáš Jagoš, organizátor exkurze za Hnutí DUHA, řekl: 

„Velmi nás překvapil zájem ze strany laické i odborné veřejnosti. Počet účastníků více jak dvojnásobně převýšil naše odhady a mnohé jsme již z kapacitních důvodů museli odmítat. Navíc v silné konkurenci dalších zajímavých prohlídek, které o víkendu v Praze probíhaly. Ukazuje se, že zájem o koncept pasivních domů a energetickou soběstačnost je u veřejnosti vysoký.“

 

Kontakty:

 Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

---

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz   www.eeagrants.cz


Šítky aktuality: