Dnes na Ministerstvu zemědělství demonstroval za záchranu lesů mýtický Ent

Jeho požadavky na záchranu lesů však pracovníci resortu odmítli převzít. Ve stejný čas zasedal Zemědělský výbor poslanecké sněmovny, který opět projednával novelu lesního zákona včetně pozměňovacích návrhů „Pekarová, Fialová, Holomčík”. Díky doporučení Ministerstva zemědělství poslanci a poslankyně doporučili ke schválení dva důležité pozměňovací návrhy: vyvážení početního stavu zvěře ve vztahu k obnově lesa [1] a ponechání těžebních zbytků [2]. Ministr zemědělství Miroslav Toman navíc přislíbil resortní podporu i prodloužení lhůty pro zalesnění a zajištění porostu [3].
K podpoře dalších důležitých pozměňovacích návrhů však Ministerstvo zemědělství prozatím nepřesvědčily apely vědců a odborníků ani 55 000 signatářů výzvy Zachraňme lesy [4]. Prosazení těchto dalších podstatných návrhů týkajících se zvýšení pestrosti lesů [5], zrušení vyplácení tzv. újem [6], omezení zbytečných holosečí [7] a dalších změn, včetně těch, které dnes doporučil poslanecký Zemědělský výbor, tedy bude záležet na poslancích a poslankyních. 

Ti o nich budou jednat pravděpodobně již příští týden. Nezískají-li návrhy doporučené Zemědělským výborem a další nadpoloviční většinu přítomných poslanců a poslankyň, zůstane novela lesního zákona předložená Ministerstvem zemědělství pouze kosmetickou úpravou neřešící skutečné příčiny krize našich lesů.

Pro všechny pozměňovací návrhy balíčku Pekarová-Fialová-Holomčík ,zachraňující naše lesy, hlasovali v Zemědělském výboru dva poslanci Pirátů - Radek Holomčík a Jan Pošvář a krom jednoho také Vlastimil Válek (TOP09) a Jana Krutáková (STAN). Většinu z nich podpořili i Marian Jurečka (KDU-ČSL), Petr Bendl a Jaroslav Martinů (oba ODS). Přesto jejich hlasy nestačily k jejich doporučení. Je tedy naprosto jasné, že při konečném hlasování rozhodnou hlasy poslanců ANO. 

 
 
Jiří Beneš, pracovník programu Krajina Hnutí DUHA, vysvětluje: 
„Stejně jako Ministerstvo zemědělství desítky let nedbalo varování vědců o špatném stavu našich lesů, tak se dnes zachovalo k Entovi. Úředníci na podatelně odmítli převzít dopis obsahující Entův návod na záchranu lesů. Poslední naději pro naše lesy jsou tak poslanci a poslankyně, kteří budou o přijetí důležitých pozměňovacích návrzích hlasovat již příští týden.”

Ent, mýtická bytost a zástupce všech stromů dnes před ministerstvem pronesl: 
„Přišel jsem na svět v dobách, kdy tuto zem pokrývaly vitální a pestré lesy. Lesy plné života poskytující dokonalé životní podmínky roztodivné směsici rostlin a živočichů. Mnoho generací lesa žilo v této dokonalé rovnováze. Milí lidé, právě nesu zástupcům ministerstva návod na záchranu lesů v zemích českých, moravských a slezských. Chcete-li se k mému návodu připojit, napište poslancům a poslankyním přes www.zachranmelesy.cz/pisteposlancum, že mají příští týden ve sněmovně podpořit pozměňovací návrhy Markéty Pekarové Adamové, Evy Fialové a Radka Holomčíka.”

Kontakty:
Jiří Beneš, pracovník programu Krajina Hnutí DUHA, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz
Aleš Miklík, tiskový mluvčí Hnutí DUHA, 731 465 279, ales.miklik@hnutiduha.cz

Fotografie z happeningu před MZe v tiskové kvalitě ke stažení:
https://www.uschovna.cz/zasilka/QB28T6D78A9YRAR2-AHA/
Při použití fotografií použijte prosím kredit “Petr Zewlakk Vrabec”

Poznámky:
[1] Více o tomto pozměňovacím návrhu: https://zachranmelesy.cz/cs/pozmenovaci-navrhy/lesy-muzou-byt-plne-zivota-nebo-zmizet-v-brichu-premnozene-zvere

[2] Více o tomto pozměňovacím návrhu: https://zachranmelesy.cz/cs/pozmenovaci-navrhy/lesy-potrebuji-k-zivotu-mrtve-drevo

[3] Více o tomto pozměňovacím návrhu:
https://zachranmelesy.cz/cs/pozmenovaci-navrhy/les-od-nas-potrebuje-jen-cas

[4] Více o výzvě Zachraňme lesy na www.zachranmelesy.cz 

[5] Více o tomto pozměňovacím návrhu: https://zachranmelesy.cz/cs/pozmenovaci-navrhy/navrh-plny-zivota

[6] Více o tomto pozměňovacím návrhu: https://zachranmelesy.cz/cs/pozmenovaci-navrhy/les-neprehazuje-korunu-z-kapsy-do-kapsy-ma-ji-pevne-na-kmenu

[7] Více o tomto pozměňovacím návrhu: https://zachranmelesy.cz/cs/pozmenovaci-navrhy/lesy-brani-drahocennou-pudu