Dobrovolníci poradí, kde koupit český česnek

Lidé s čerstvým česnekem dostávají také informační materiály s praktickými radami, kde lze v Brně sehnat domácí zeleninu.

Ekologická organizace tak chce upozornit na zbytečný dovoz česneku, který na náš stůl přes regály supermarketů putuje i tisíce kilometrů. Loni se do České republiky dovezlo 5 995 tun česneku [1]. Téměř sedmdesát procent z nich přitom pochází z Číny a do České republiky tak putuje přes 21 tisíc kilometrů. Česnek importovaný přes půl zeměkoule navíc musí být chemicky ošetřen a převážen ve speciálních chlazených kontejnerech.

Kvalitní české zemědělské produkty lze snadno pořídit přímo od místních zemědělců na tržištích, nebo ve větších městech prostřednictvím tzv. bioklubů či bedýnkového systému. Takové potraviny jsou nejen chutnější, ale jejich doprava nespotřebuje ropu a nenechává za sebou exhalace.

Místní zemědělství Hnutí DUHA podporuje iniciativou Velká výzva. Prosazuje přijetí nového zákona, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako jsou lokální potraviny, zateplování domů nebo čistá energie, pohodlná veřejná doprava či snadná recyklace.

Nicholas Orsillo z Hnutí DUHA řekl:
„Při dovozu každé tuny čínského česneku mdlé chuti vzniká až 316 kilogramů skleníkových plynů. Kamiony, které jej vezou, navíc obtěžují lidi podél silnic i běžné motoristy. Nákup zeleniny a ovoce od místních zemědělců podporuje ekonomiku. A chutnají daleko lépe. Naše dnešní akce má ukázat nejen Brňanům, kde mohou koupit čerstvou a chutnou zeleninu, která neprocestovala půl zeměkoule.“

Poznámky:
[1] http://apl.czso.cz/pll/stazo/STAZO.STAZO