Doly už nemají zbourat obec. Zbourají město

Horní Jiřetín – obec na Mostecku,  které hrozí zbourání kvůli rozšiřování uhelných dolů – se dnes stane městem.
Nový statut začátkem října schválil příslušný výbor Poslanecké sněmovny a dnes bude jmenování slavnostně předáno. Dvoutisícový Horní Jiřetín už jednou městem byl. Své postavení získal roku 1914, ale o čtyřicet let později jej opět ztratil.
Administrativní součástí města Horní Jiřetín je rovněž sousední vesnice Černice, která by také měla být obětována uhelným dolům.
Místní občané referendem v únoru 2005 drtivou většinou zamítli zbourání a vystěhování Horního Jiřetína a Černic. Pro zachování obce i takzvaných územních ekologických limitů, které ji před doly chrání, se vyjádřilo 96 % hlasujících. Ve společném prohlášení je podpořilo přes 110 dalších severočeských měst a obcí.
Topolánkova vláda ve svém programovém prohlášení anoncovala, že hodlá ochranu obcí před doly zachovat. Horní Jiřetín a Černice podporují také Strana zelených a KDU-ČSL. Bývalý premiér Jiří Paroubek s tehdejším ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem v lednu oznámili, že sociálně demokratická vláda rozhodnutí nechá na místních lidech. Ani Státní energetická koncepce – oproti tradovanému omylu – nepožaduje těžbu na tomto ložisku.
Roman Klecker z Hnutí DUHA Ústí nad Labem řekl:
„Blahopřejeme. Ale na podstatě věci se nic nemění. Dva tisíce lidí řekly, že se nehodlají nechat kvůli uhlí vystěhovat ze svých domovů. Politici to musí respektovat. Na zachování Horního Jiřetína a Černic, všechna čest, dnes už panuje široká shoda a bourání nepožaduje ani energetická koncepce. Ale je potřeba, aby kraj ochranu obcí a měst před doly nadobro potvrdil v novém územním plánu.“