Dostavba JE Temelín by byla především katastrofou ekonomickou

Komentář Hnutí DUHA ke kladnému stanovisku EIA na nové bloky JETE, vydanému MŽP

Martin Mikeska, vedoucí programu Energie Hnutí DUHA řekl:
"Hnutí DUHA nepřipomínkovalo lokální vlivy případné výstavby nových bloků v JE Temelín na životní prostředí. Jaderná energie je totiž především katastrofou ekonomickou. Ředitel ČEZu Beneš žádá po vládě podpis bianco šeku na stovky miliard korun – ničím jiným totiž garantované výkupní ceny temelínské elektřiny na půl století dopředu nejsou. Případnou dostavbu zbytečné jaderné elektrárny by tak zaplatili z kapes všichni spotřebitelé. Podle konzervativních odhadů společnosti Candole Partners by šlo o 17 miliard ročně. Přitom po roce 2025, kdy nejdříve by za ideálních podmínek mohly nové temelínské bloky začít dodávat proud, bude podle expertů na trhu dávno již levnější elektřina z větrných elektráren i fotovoltaiky.
Stát by měl mít smysluplnou energetickou politiku, která nebude stavět na mamutích zdrojích a na masovém vývozu elektřiny, ale především na úsporách energie a na moderních, efektivních, decentralizovaných zdrojích a inteligentních sítích.Takovou energetickou politiku navrhlo Hnutí DUHA ve spolupráci s dalšími ekologickými organizacemi ve studii Chytrá energie [1].

Hnutí DUHA také prosazuje Velkou výzvu - propočtený plán, který po úspěšném britském vzoru rozhýbe investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy, čistá obnovitelná energie, pohodlná veřejná doprava, snadná recyklace odpadu nebo české potraviny v obchodech. Srazí tak účty za energii i naši závislost na dovozu paliv, posílí ekonomiku a nastartuje nová odvětví.”

Poznámky:
[1] http://www.hnutiduha.cz/publikace/chytra-energie

Ilustrační foto: wikimedia

Šítky aktuality: