Drůbež na Václaváku žádá snesitelný život

Ministr zemědělství Petr Gandalovič musí podle ekologických organizací reformovat dotační programy a účinně motivovat chovatele drůbeže, aby dali slepicím a kuřatům důstojné podmínky k životu.
Hnutí DUHA a Společnost pro zvířata na to poukazují dnes na Václavském náměstí. Spouštějí zde novou kampaň, která požaduje lepší podporu chovu drůbeže podle pravidel ekologického zemědělství. Kolemjdoucí zde mohou podepsat osobní korespondenční lístek ministrovi.
České nosnice tráví celý život v těsných klecích, kde na jednu slepici připadá plocha 55 krát 10 centimetrů. Brojleři jsou natěsnáni po tisících v uměle osvětlených halách. Aby chovatelé dosahovali rychlého růstu, soustavně na ně svítí: drůbež často nemá více než čtyři hodiny trvalé tmy [1]. Nepřirozeně rychlý růst – kvůli kterému kuřata dostávají speciální krmné směsi – vyvolává velký nápor na kosti, srdce a plíce.
Ekologické organizace prosazují, aby stát v takzvaném Programu rozvoje venkova přestal subvencovat průmyslové velkodrůbežárny a posílil podporu pro chovy podle pravidel ekologického zemědělství. Každá bio slepice či kuře má zaručeny alespoň čtyři čtvereční metry venkovního výběhu, podestýlku, kaliště, prostor se zelenou trávou a nejméně osm hodin tmy denně [1]. Kuřata nejsou nucena k nepřirozeně rychlému růstu, takže stárnou dvakrát delší dobu než v průmyslových velkochovech.
Vinou slabé státní podpory z ekologického zemědělství nyní pochází jen 0,02 % české drůbeže a rovněž 0,02 % vajec.
Ročenka ministerstva zemědělství varovala, že: “největší pokles produkce byl odhadován u kravského sýra, drůbežího masa a medu. Poptávka po mase z ekologických chovů…stále výrazně převyšuje nabídku, zejména v případě vepřového a drůbežího masa, jehož produkce přesto víceméně stagnuje.” [2]
Ministrovi zemědělsví může kdokoli napsat osobní email rovněž z webové stránky www.ceskebiopotraviny.cz. Lidé zde také najdou novinky o biopotravinách na českém trhu, praktické kontakty na dodavatele, informace o ekologickém zemědělství, recepty nebo publikace ke stažení.
Více informací o chovech hospodářských zvířat a kampani Slepice z klece ven: www.spolecnostprozvirata.cz.
Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Zákazníci chtějí kupovat bio. Ale pouze každé pětitisící vejce nebo kuře pochází z ekochovů. Vinou víceméně nulových dotací jsou k dostání téměř jenom vejce a kuřata z průmyslových velkodrůbežáren. Ministr Gandalovič by měl vylepšit podporu pro ekologické chovy – a tedy podmínky pro drůbež i nabídku bio masa a vajec.”
Jaromíra Horáková ze Společnosti pro zvířata řekla
„Lidé žádají etičtěji získané potraviny a zemědělci potřebují ochranu trhu před levnými dovozy a zároveň výraznou přímou podporu od státu pro volné extenzivnější chovy, které mohou zajistit drůbeži lepší životní podmínky.“
Poznámky:
[1] Podrobnosti o podmínkách v průmyslových velkodrůbežárnách a bio chovech podle pravidel ekologického zemědělství v informačním listu >>
[2] Ročenka Ekologické zemědělství v České republice 2008, Ministerstvo zemědělství, Praha 2008