Elektrárna špiní skoro tolik jako všechna auta

Největší uhelný zdroj ČEZ – elektrárny Prunéřov – vypouští jen o několik procent méně oxidu uhličitého než všechna česká osobní auta dohromady [1]. Ukázal to přehled emisí z průmyslových provozů, který dnes zveřejnilo ministerstvo životního prostředí [2].
Uhelné elektrárny tvoří třináct ze dvaceti největších producentů oxidu uhličitého [3]. Hnutí DUHA připomnělo, že hlavní příležitostí ke snížení exhalací je národní plán pro druhé kolo evropského obchodování s emisemi, který by vláda měla dokončit během podzimu. Ekologická organizace prosazuje, aby v něm vláda od průmyslových podniků – elektráren, hutí, chemiček a dalších – požadovala omezení znečištění o 6 % [4].
Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého.
Hnutí DUHA nedávno vydalo podrobnou studii o hlavních českých zdrojích oxidu uhličitého [5]. Analýza zároveň doporučuje, jak by šlo znečištění omezit. 
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Česká republika patří k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého. Zdaleka nejvíce znečištění do vzduchu chrlí obstarožní uhelné elektrárny. Ovšem některé další průmyslové provozy, hlavně hutě a chemičky, si s nimi nezadají. Vláda se musí tímto problémem  začít  zabývat  a energetické společnosti  motivovat k instalaci moderních, efektivnějších technologií. První příležitostí je národní plán pro druhé kolo  obchodování s emisemi, který ministři budou schvalovat ještě na podzim. Vláda v něm musí po elektrárnách a dalším těžkém průmyslu požadovat snížení vysokých exhalací. Jako první krok by postačovalo několik procent, aby se rozhýbaly čisté investice.“
 
Poznámky:
[1] Elektrárny Prunéřov v roce 2005 vypustily 8,12 milionu tun oxidu uhličitého. Exhalace z osobní automobilové dopravy za rok 2005 dosud nebyly zveřejněny, ale v roce 2004 činily 8,87 milionu tun: to by byl rozdíl 8,5 %.
[2] Takzvaný Integrovaný registr znečištění: www.irz.cz
[3] Žebříček dvaceti největších znečišťovatelů 
Zdroj
Miliony tun CO2
Provozovatel
elektrárna Prunéřov
8,12
ČEZ
elektrárna Počerady
6,67
ČEZ
elektrárna Tušimice
5,12
ČEZ
Mittal Steel Ostrava
4,86
Mittal Steel
paroplynový cyklus Vřesová
4,50
Sokolovská uhelná
Chemopetrol
4,33
Unipetrol
elektrárny Mělník 2, 3
3,29
ČEZ
elektrárna Chvaletice
2,68
ČEZ
elektrárna Opatovice
2,58
International Power
Třinecké železárny
2,39
Moravia Steel – Třinecké železárny
elektrárna Mělník 1
2,27
Pražská teplárenská
elektrárna Dětmarovice
2,26
ČEZ
elektrárna Ledvice
1,98
ČEZ
Vysoké pece Ostrava
1,87
Mittal Steel
Energetika Třinec
1,67
Moravia Steel – Třinecké železárny
elektrárna Kladno
1,60
ECK Generating
elektrárna Tisová
1,48
ČEZ
PJ Komořany
1,41
United Energy
papírny Štětí
1,37
Mondi
elektrárna Třebovice
1,27
Dalkia
[4] Další podrobnosti na www.hnutiduha.cz/dinosauri
[5] Polanecký, K., a Kotecký, V.: Fosilní faktor: analýza hlavních zdrojů znečištění oxidem uhličitým a emisní intenzita českých uhelných elektráren, Hnutí DUHA, Brno 2006, 33 stran. Kompletní studii lze stáhnout na www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/fosilni_faktor.pdf